Banka Hesap Sorgulama

Bugün gazetelerde hareketsiz banka hesaplarının kapanmasına ilişkin haber çıktıktan sonra, banka hesaplarını kapatmak için millet bankaların çağrı merkezlerine yüklendi. Çeşitli gazetelerin “banka hesaplarını mutlaka kapatın” uyarısıyla verdiği haberde Tüketiciler Derneği Başkanı’nın yeni Tüketici Kanunu ile birlikte, bankaların 28 Nisan’a kadar kapatılmayan hareketsiz hesaplardan hesap kesim işletim ücreti alabileceğine ilişkin haberi yer alıyordu.

Bundan yaklaşık bir ay önce, bu sitede de duyurduğum üzere, ben de Akbank’tan benzer bir mesaj almış, sonrasında ise kullanmadığım hesaplarımı kapatmıştım. Akbank, Finansbank, DenizBank gibi bankalar, çağrı merkezi ve internet şubesi aracılığıyla hesap kapatmaya izin verirken, bazı bankalar ise dilekçe yoluyla başvurulmasını talep ediyor. Dilekçe ile hesap kapatmak için yine bu sitede bir hesap kapama dilekçe örneği yayımlamıştım.

Şimdi ise herkesin aklında aynı soru var: “Açık banka hesapları sorgulaması nasıl yapılır?” Yani, bütün bankalarda açık olan hesapları sorgulayıp, açık hesapları listeleyebileceğimiz bir sistem var mı? Maalesef, açık hesap listeleme yapabileceğimiz bir sistem yok. Bankalarda açık olan kredi bakiyelerimizi KKB raporu aracılığıyla öğreniyor olabilsek de, aktif olmayan mevduat hesaplarını sorgulamak için henüz bir sistem geliştirilmiş değil.

Bir zamanlar, yeni işe başlarken, iş kurarken, ya da çocuğumuza para göndermek için açıp, daha sonra kullanmadığımız hesaplar mevcut. Hatta, hangi bankada olduğunu bile unuttuk. Yeni Tüketiciler Kanunu ile birlikte, kapatılmayan hareketsiz banka hesapları için bankalar hesap kesim ücreti tahsil etmeye başlayacaklar. Eğer, hesabımızda para yoksa ve bu hesaplara kredili mevduat hesabı tanımlıysa, hesaplarımızın eksiye düşme riski var. Eksiye düşen hesaplarımızı da zamanında kapatmazsak, kredi sicilimiz bozulur, bu da kredi notumuzun düşmesine yol açar.

Şu an için hareketsiz hesap sorgulama için bir sistem bulunmuyor. Tek çare, hesabımız olduğunu düşündüğümüz bankaların çağrı merkezlerini arayıp, müşteri temsilcisi ile iletişime geçtikten sonra TC kimlik numaramızı vererek, o bankada açık hesabımız olup olmadığını sormak. Eğer, bankada açık hesabımız varsa, kapatılmasını talep etmek. Daha sonra, başımızın ağrımaması için, bir an önce hareketsiz banka hesaplarını sorgulayıp, kapatmakta fayda var.

Bankalarda açık tüm hesapları görebileceğimiz bir sistem olmasa da, bankada unuttuğunuz ve zamanaşımına uğramış banka hesaplarını sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Comments
 1. san

  merhabalar Can bey. ben yabanci oyrukluyum ve turkiyede okurken is bankasinda hisabim vardi. okul bitti ve ulkeden cikinca banka hisabimi kappatim diye hatirliyorum ama emin degilim simdi bu yeni yasanin bana zarari dokunur mu merak ettim. onceden yardimiz icin tesekkurler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesabınız “öğrenci hesabı” olduğu için ve zaten yabancı uyruklu olduğunuz için, bir sorun teşkil edeceğini sanmam. İlerleyen zamanda, Türkiye’ye yolunuz düştüğünde bir İş Bankası şubesine uğrayıp, hesabın durumunu sorabilir, hala açıksa kapatabilirsiniz.

 2. Turgay

  Devletin herhangi bir kurumu herhangi bir bankadaki tasarruflarımı görebilirmi

  • Can Balkan

   Evet. Lakin bir yazi ile bunu bankadan talep etmesi gerekmektedir. Ornegin vergi dairesine bir borcunuz varsa ilgili daire bankalara yazi dagitimi yaparak hesaplarinizi sorgulayabilir. Ya da herhangi bir davaya tarafsaniz, savcilar yine ayni sekilde hesaplarinizi sorgulayabilirler.

 3. Kubilay kemalcan

  İyi günler ben öğrenciyim ziraat bankasından kyk alıyorum ama maliye haciz koymuş normal gönderilen paraları blokeliyor şuan bakiyem 150 tl görünüyor ama kullanılır bakiyem -150 bu ne demek kredi veya harçlık avansada açık değil kartım cevap alabilir miyim ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen vergi borcu, trafik cezası, vs. gibi kamuya ödenmemiş borcunuzdan dolayı e-haciz uygulaması kapsamında hesabınıza bloke konulmuş. Eğer sebebini bilmiyorsanız, şube ile konuşarak, hangi Vergi Dairesi tarafından haciz konulduğunu öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında ilgili Vergi Dairesi’ne borcunuzu kapatarak, hesabınızdaki blokeyi kaldırabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.