Haftasonu EFT olur mu?

Yurt içinde kendi hesabınızdan başka bir hesaba para göndermenin iki yöntemi var. Eğer aynı bankadaki başka bir hesaba para gönderiyorsanız, bu işlem “Havale” olarak adlandırılır. Başka bir bankadaki hesaba para göndermeye ise “EFT” yani “Elektronik Fon Transferi” denir. Daha önce EFT ile Havale’nin farkını açıkladığımız yazıyı buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzu üniversite eğitimi için başka şehre gönderdiniz. Cumartesi günü sizi aradı ve parasız kaldığını, acil para göndermenizi istedi. Ama çocuğunuz hesabı Ziraat Bankası’nda iken sizin hesabınız Garanti’de, yani EFT işlemi ile para gönderebilirsiniz. Aklınızda da tek bir soru var: “Haftasonu EFT yapılır mı?”.

İnternetten bir alışveriş yaptınız ve parayı karşı tarafın hesabına göndermek istiyorsunuz ama tatil günündeyiz. Başka bankaya parayı nasıl gödnereceksiniz? “Tatil günleri EFT olur mu?”.

Okuyucularımızın hayatlarında sıklıkça karşılaştıkları ve bizlere ilettikleri buna benzer soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Haftasonu EFT olur mu?

Haftasonu EFT işlemi yapılabilir, ancak gönderilen para pazartesi günü sabah 8:30’da hesaba geçecektir. Bunun nedeni EFT işleminin Merkez Bankası aracılığıyla yapılması ve Merkez Bankası’nın da haftasonu ve tatil günleri çalışmamasıdır.

Resmi tatillerde EFT yapılır mı?

Merkez Bankası, resmi tatil günlerinde çalışmadığı için tatil günlerinde yapılan EFT işlemleri takip eden ilk iş gününün sabahında karşı tarafın hesabına geçer.

Eğer haftasonu acil EFT yapmanız gerekiyorsa ATM’den kartsız para gönderme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. ATM’den kartsız para gönderme işlemi yapabileceğiniz bankalara ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Dolandırıcılık kurbanı olmayın!

Siz değerli okuyucularımızı özellikle haftasonu EFT işlemleri aracılığıyla yapılan dolandırıcılık işlemlerine karşı uyarmak istiyoruz. Son zamanlarda özellikle internet üzerinden yapılan ikinci el eşya satışları veya butik satışları neticesinde haftasonu EFT yapılmış gibi EFT dekontları karşı tarafa iletilmekte ve karşı tarafın ürünü göndermesi sağlanmaktadır. Lakin işlem gününden önce alıcının hesabındaki para çekildiği için EFT işlemi gerçekleşmemekte ve satıcılar büyük mağduriyet yaşamaktadırlar.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için özellikle ürün satım işlemlerinizde para hesabınıza geçmeden ürün gönderimini gerçekleştirmemeniz sizin yararınızadır. Her ne kadar haftasonu EFT işlemi yapılsa da para ilk işlem günü hesabınıza geçer.

“Haftasonu EFT olur mu?” sorusunu yanıtlamaya çalıştığımız bu yazı ile ilgili sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.