Yurtıdışına Para Gönderme

Bugüne kadar hem yurtdışından Türkiye’ye para gönderme, hem de Türkiye’den yurtdışına para gönderme  ile ilgili bir çok yazı kaleme aldık. Yalnızca yurtdışına para transfer yöntemlerini anlatmakla kalmadık, aynı zamanda para transferine aracılık eden şirketleri ve para gönderme işlemi için ödenecek komisyonları da inceledik.

Aşağıda başlıklarını verdiğimiz yazıların üzerine tıklayarak yurtdışına para gönderme ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz listede görebileceğiniz üzere, uluslararası para transferi, para gönderme limitleri, vergi gibi konularda dahil olmak üzere, bu zamana kadar yurtışına para gönderme ile ilgili bir çok konuyu ele aldık. Bu kadar yazının yanı sıra, yüzlerce okuyucumuzun da yorumlarına cevap verdik. Bugüne kadar derlediğimiz bilgiler ışığında Türkiye’den yurtdışına para göndermenin en ucuz yöntemini açıklayacağız.

Bu zamana kadar yurtdışına para göndermek için genellikle iki yöntem kullanıyordunuz. Gönderdiğiniz tutar yüksek ise banka hesabınızdan SWIFT yapıyor ya da Western Union veya MoneyGram gibi para göndermeye aracılık eden şirketlerin acenteliğini yapan bankaların şubelerine gidiyor, para gönderme formlarını dolduruyor ve parayı elden ödeyip, yurtdışına para gönderiyordunuz. Yurtdışında para gönderdiğiniz kişi de benzer zahmetlere katlanarak, parayı teslim alıyordu. Elbette İş Bankası, Garanti gibi bazı bankalar kendi internet bankacılıkları üzerinden Western Union işlemlerine aracılık edebiliyorlar, ancak bir çok kişi hala geleneksel yöntemlerle PTT veya banka şubelerinden Western Union aracılığıyla para gönderiyordu.

Western Union ile para göndermenin en büyük avantajı gönderdiğiniz paranın karşı tarafa dakikalar içerisinde ulaşması. Ancak bu hızlı işlem karşılığında da kimi zaman gönderdiğiniz paranın neredeyse yarısı kadar da komisyon ödemek zorunda kalıyordunuz. Acil durumlar için Western Union hala alternatifsiz. Ancak, paranın karşı tarafa anında değil de bir kaç saat içerisinde ulaşıyor olması sizin için problem değilse ve benzer alıcılara sık sık para gönderiyorsanız, sizin bir alternatifiniz var: Transferwise.

Transferwise, İngiltere’de gurbet hayatı yaşayan iki Estonya vatandaşı tarafından kurulmuş olup, tek amacı uluslararası para transferlerini en ucuz ve olabildiğince hızlı yapabilmektir. Çünkü bu Estonyalılar da her ay İngiltere’den Estonya’ya para göndermek zorunda kalıyor ve çok yüksek komisyon ödüyorlardı. Kendi dertlerine derman bulmak için böyle bir para transfer sistemi oluşturmayı başarmışlar. Şu an ülkemizde de faaliyet göstermekte olan Transferwise, Londra merkezli bir şirket olup, İngiltere’de Financial Conduct Authority lisansına sahiptir. Yani oldukça güvenilirdir. Zaten, Trustpilot isimli internet servislerini oylamaya yarayan internet sitesinde Transferwise için bugün itibarıyla 44 bin oy kullanılmış olup,  kullananların %97’si memnun kalmıştır. Siz de buraya tıklayıp bütün müşteri yorumlarını okuyabilirsiniz.

Transferwise’ı diğer para transfer şirketlerinden ayıran en önemli özellik ise bütün işlemlerin internetten ve bankalar araclığıyla yapılıyor olması. Örneğin Western Union ile para göndermek istediğinizde sizin ya da alıcının bir banka hesabının olmasına gerek yok. Ancak, Transferwise ile para gönderebilmek için sizin de alıcının da banka hesabının olması gerekmektedir.

Transferwise ile para gönderme sistemi çok basit olarak şu şekilde çalışır.

 1. Transferwise‘a kayıt olur ve para göndermek istediğiniz kişinin adını soyadını ve hesap bilgilerini yazarsınız. Burada karşı tarafın SWIFT numarasına da ihtiyacınız var.
 2. Daha sonra parayı Transferwise‘a hangi yöntem ile ödeyeceğinizi belirlersiniz. Burada en ucuz yöntem paranın sizin banka hesabınızdan ya da banka kartınızdan çekilmesidir.
 3. Transferwise‘a karşı tarafa yapılacak ödemeyi geçtikten sonra, Transferwise bu ödemeyi en kısa sürede alıcının hesabına yatırır.

3 adımda bu işlemi yerinizden kalkmadan tamamlamış olursunuz. İlk ödemenizden sonra karşı tarafa yapacağınız ödemeler ise neredeyse tek tuşla yapılır hale gelmektedir. Böylelikle evinizden, ofisinizden ya da cep telefonunuzdan kolaylıkla yurtdışına para gönderebilirsiniz.

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolunun Transferwise olduğunu söylemiştik. Şimdi gelin Transferwise‘ın nasıl en ucuz para gönderme yöntemi olduğunu açıklayalım.

Bugün Türkiye’den Almanya’ya 100 Euro para göndermek istediğiniz zaman, Western Union’ın indirimli ücret tarifesi üzerinden 10 Euro yani 58 lira komisyon ödersiniz. Western Union komisyonlarını görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Transferwise ile Türkiye’den Almanya’ya 100 Euro, yani 575 lira göndemek istediğinizde ise ödeyeceğiniz komisyon yalnızca 10 lira. Yani Western Union ile karşılaştırdığınızda tam 5 kat daha ucuz. Aşağıdaki ekran görüntüsünü 1 Ağustos 2018 tarihinde saat 18:00’da cep telefonumdan aldım. Transferwise şu anki canlı kurdan benim paramı Euro’ya çeviriyor ve yalnızca 10 lira komisyon alarak karşı tarafa iletiyor. Başka ilave hiç bir komisyon, ya da saklı gizli kur farkı yok.

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu

Transferwise’ı neden seviyor ve tavsiye ediyorum?

 1. Kolay
 2. Şeffaf
 3. Ekonomik
 4. Güvenilir

Transferwise ile işlem yapmak kolay, çünkü 7 gün 24 saat istediğiniz anda evinizden çıkmadan para gönderebiliyorsunuz. Ayrıca, bir alıcıyı tanımladıktan sonra aynı kişiye bir sonraki hafta ya da ay para göndermek istediğinizde işlem 1 dakikadan kısa sürüyor.

Transferwise oldukça şeffaf çünkü Transferwise ile para gönderirken, ne kadar göndereceğimi, karşı tarafın ne kadar alacağını, ne kadar komisyon ödeyeceğimi ve paramın o anki kur üzerinden çevrildiğini görüyorum. Hile, hurda, müşteriyi yanıltma yok.

Transferwise ekonomik. Çünkü, Türkiye’den yurtdışına en ucuz para gönderme yöntemi şu an için Transferwise  ile mümkün. Yukarıda örneğini verdiğim gibi Tranferwise ile Almanya’ya para gönderirken 10 lira komsiyon öderken, Western Union ile 10 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Transferwise güvenilir. Çünkü faaliyet gösterdiği ülkelerde düzenleyici ve denetleyici kurumlardan izin alır. Mastercard gibi büyük global şirketlerle çalışır. Ayrıca, sizin farkına varmadığınız hataları bile telafi yoluna giderler. Nasıl mı? Gelin anlatayım.

21 Haziran tarihinde yurtdışındaki hesabımdan Enpara hesabıma 540 Euro para gönderdim. Ama parayı aynı gün geçememişler ve para 22 Haziran tarihinde Enpara hesabıma geçmiş. Açıkcası acelesi olmadığı için çok da farkında değildim. Ertesi gün bana bir özür mesajı atıp bir de ücretsiz transfer hakkı tanıdılar. Şimdi ben böyle ahlaklı iş yapan bir şirketi övmeyip de ne yapayım? Bu zamana kadar Transferwise ile 100 bin liradan fazla para alıp gönderdim. Hiç bir olumsuzluk yaşamadım. Merak eden olursa, gönderdikleri özür mailinin ekran görüntüsü aşağıda mevcut.

Transferwise Özür Maili

Transferwise‘ı kullanırken İngilizce ile ilgili problem yaşarsanız, buraya tıklayarak daha önce detaylarıyla anlattığım rehber niteliğinde yazıya ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den yurtdışına para göndermek istediğinizde eğer sizin ve karşı tarafın banka hesabı varsa, dakikalar içerisinde paranın karşı tarafa gitmesi gerekmiyorsa ve en ucuz yöntemi arıyorsanız Transferwise  aradıklarınızı size sunuyor. Söz gelimi sizin Türkiye’de Finansbank’ta hesabınız var, alıcı ise Londra’da yaşıyor ve Barclays’te hesabı mevcut. Oturduğunuz yerden kolaylıkla alıcıya para gönderebilir ve yüksek komisyon ödemek zorunda kalmazsınız.

1 Ağustos 2018 tarihi ile Türkiye’den Transferwise ile Euro kullanan bütün Avrupa ülkelerine, İngiltere’ye ve Amerika Birleşik Devletleri’ne para gönderebilirsiniz. İlave olarak Birleşik Arap Emirlikleri, Arjantin, Avustralya, Bangladeş, Bulgaristan, Brezilya, Kanada, İsviçre, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Gürcistan, Gana, Hong Kong, Hırvatistan, Macaristan, Endonezya, İsrail, Hindistan, Japonya, Kenya, Sri Lanka, Fas, Meksika, Malezya, Nijerya, Norveç, Nepal, Yeni Zelanda, Peru, Filipinler, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, İsveç, Singapur, Tayland, Ukrayna, Vietnam ve Güney Afrika da Transferwise ile para gönderebileceğiniz ülkeler arasındadır.

Transferwise ile para göndermeye başlamak için burayı tıklayabilirsiniz.

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu Transferwise ile ilgili ilave sorunuz olursa, aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sorularınıza çok kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır. Ayrıca Transferwise ile yurtdışına para gönderip deneyimlerini bizimle paylaşmak isteyenlerin de yorumlarını her zaman bekliyoruz.

Comments
 1. Bahri

  27 Eylül 2018 tarihinde denedim. Saat 2 de 1840 tl gönderdim akşam Rusya banka hesabıma para 19.542,89 ruble geldi . Komisyon 38,02 tl, Garantiden Transferwise nin Türkiyedeki yetkilisi http://birlesikodeme.com şirketine EFT para gönderme masrafı da 5,5 tl. Yani toplamda 43,52 tl masraf oldu. Garanti den Western ile göderseydim masraf 105 tl olacaktı ve ayrıca Rusya ya gelen para için western yetkilisi bir adrese gitmek gerkiyordu. Bu transferwise çok iyi. teşekkürler.

 2. yasin

  Hicbir komisyon odemeden bitcoin ile transfer mumkun mu acaba?

  • Can Balkan

   Bitcoin ile para transferi konusunda uzman değilim maalesef.

Leave a Reply

Your email address will not be published.