Pilot Maaşı

Pilotluk Mesleğinin Riskleri Nelerdir?

8 Mart 2014 tarihinde kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçaktan, 15 gün geçmesine rağmen bir haber alınabilmiş değil. Kazayla ilgili bir çok spekülasyon yapılmakta, ama sonuçta kabin ekibiyle beraber yaklaşık 250 kişi 15 gündür kayıp.

Karayollarında olduğu kadar, çok sık havacılık kazası yaşanmasa da, kaza olduğunda kurtulma riskinin epeyi düşük olduğunu bir gerçek.  Her şeyden önce meslekteki en büyük risk, pilotların ve taşıdıkları yolcuların can güvenliğidir. Hem gökyüzünde hem de uçağın kendi aksamından yayılan radyasyona pilotlar, iş hayatları boyunca maruz kalırlar. Kabin basıncı değişiklikleri de pilotların sağlıklarını tehdit eden unsurlardan bazılarıdır.

Sağlık dışındaki risklerin başında ise, düzensiz yaşam geliyor diyebiliriz. Pilotluk mesleği, gecesi gündüzü, bayramı yılbaşısı olmayan bir meslektir. Dolayısıyla, çok sık sevdiklerinizden ayrı kalırsınız.

Pilot Maaşı Ne Kadar?

Yukarda anlattığım riskleri okudunuz. Bu riskler doğrultusunda, pilot maaşları da risk primi içerek şekilde düzenlenmiştir. Yani taşıdıkları bunca riskin karşılığı olarak, pilotlara ödenen maaşlar da ülkemizdeki gelir ortalamasının üzerindedir. 2014 yılı pilot maaşlarına baktığımızda, Türk Hava Yolları’nda çalışmaya başlayan bir pilot, mesleğin ilk yıllarında ortalama 15,000 TL maaş alır. Uçuş saati ve tecrübesi arttıkça, aldığı maaş da artar. Meslekte 10. yılını tamamlamış olan bir kaptan pilot aylık ortalama 25,000 TL maaş alır.

1 2
Comments
  1. Yasin

    Bu pilotlar ne maaş alıyorlarmış beeeeeeeew.

  2. ooooooooo büyüyünce pilot olucam

Leave a Reply

Your email address will not be published.