Yatırım Araçlarının 2014 Yılı Şubat Ayı Getirileri

Tarihi günler yaşıyoruz. 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk operasyonunun sarsıntıları hala devam ediyor. Dizi izler gibi kaset izliyoruz. Her güne “acaba bugün nasıl bir sürprizle karşılaşacağız?” diye uyanıyoruz. Normal bir ülkenin 10 yılda yaşayacağı gündemi, yılın ilk 2 ayına sığdırdık. Peki, bu kadar karmaşaya piyasaların tepkisi ne oldu? Hangi yatırım araçları 2014’ün ilk 2 ayında kazandırdı? Hangi yatırım araçları kaybettirdi?

Öncelikle Ocak ayının bir özetini verelim. Hatırlayacağınız gibi, Ocak ayında özellikle döviz piyasalarındaki hareketin etkisiyle, Altın, Dolar ve Euro yatırımcılarının yüzünü güldürmüş; hisse senedi yatırımcıları ise yılın ilk ayında %9’a varan kayıplar yaşamıştı.

Şubat ayında, Altın’daki yükseliş devam etti. Bir önceki ay Dolar’ın yükselmesiyle değer kazanan Altın, Şubat ayının sonlarında baş gösteren Kırım krizinin etkisiyle, dış piyasa da ons bazında da yükseldi. Bu yükselişin etkisiyle, Ocak ayına göre gevşeyen Dolar kuruna rağmen, gram altının fiyatı 95 TL’leri gördü. Böylelikle, Altın 2014 yılının ilk 2 ayında %12 getiri sağladı.

Dolar ve Euro cephesine baktığımızda, Ocak ayında yaşanan gerilimler nedeniyle yükselen döviz, Merkez Bankası’nın gece yarısı operasyonuyla faizleri %12’ye çıkarmasının ardından gevşeyerek normal kabul edilebilecek seviyelere geriledi. Ocak ayına göre, Şubat’ta döviz fiyatları gerilemiş olsa da, yılın ilk 2 ayında ortalama %4 yükseliş kaydetti.

2014 Şubat GetirileriMerkez Bankası’nın faiz artırım kararının ardından, para piyasası, bono ve mevduat tarafında da faizlerde yükseliş gözlemlendi. Mevduat Ocak ayına paralel bir getiri sağlasa da, repo ve bono faizlerinde sınırlı da olsa bir yükseliş gözlemlendi. her 3 yatırımcı da, yılın ilk 2 ayında ortalama %1 getiri sağladılar.

Zor bir aya daha girdik. Mart ayı, seçim ayı. Politik ortam oldukça gergin. Sandıktan çıkacak sonuç tarafları memnun edeceğe benzemiyor. Bakalım, Mart değerlendirmemizi yazarken, nelerden bahsediyor olacağız?

Sizce, seçim öncesi Borsa’da ralli görülebilir mi? Dolar ve Euro cephesinde gevşeme devam eder mi? Altın’da yükseliş sürer mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published.