Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Bankadaki kredi kartınızın toplam limitleri de kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması için önemlidir. 8 Ekim 2013 tarihinden itibaren, bankalar müşteri limiti uygulamasına geçmişlerdir. Örneğin Yapı Kredi Bankası’ndan 3 ayrı kredi kartınız var diyelim, bunların her birinin limiti 10,000 TL olsun. Sizin Yapı Kredi Bankası’ndaki toplam limitiniz 30,000 TL.  Kredi kartı asgari ödemesi hesaplanırken, bu tutar dikkate alınacak. 2014 yılı için 15,000 TL’ye kadar olan limitlerin asgari ödeme tutarı  %27, 15,000 TL – 20,000 TL arası limitlerin asgari ödeme tutarı %32, 20,000 TL’den yüksek limitlerin asgari ödeme tutarı ise %40. Yani diyelim ki Yapı Kredi Bankası’ndan almış olduğunuz, 10,000 TL limitli World Card’ınız Ocak 2014 ekstresi 4,000 TL. Sizin bankadaki toplam limitiniz 30,000 TL olduğu için, World Card’ın asgari ödeme tutarı 1,600 TL olacaktır.

Son olarak, kredi kartı ekstresinin hangi döneme ait olduğu da artık önemli. BDDK yaptığı düzenleme sonrasında, kredi kartı asgari ödeme tutarlarını kademeli olarak arttırdı. Buna göre, 2014 yılı için 15,000 TL’ye kadar olan kredi kartı limitlerinde asgari ödeme oranı %27 iken, 2015 ve sonraki yıllarda kredi kartı asgari ödeme oranı %30’a yükseliyor. 15,000 TL – 20,000 TL arasında limite sahip olan kredi kartları için 2014 yılında kredi kartı asgari ödeme oranı %32 iken, 2015 ve sonrası asgari ödeme oranı %35’e yükseliyor. 20,000 TL limitten daha fazlasına sahip kredi kartları içinse 2014 ve 2015 için asgari ödeme oranları %40.

Özet olarak kredi kartı asgari tutarını hesaplamak için, öncelikle bankalardan ilk kredi kartını ne zaman aldığımızı bileceğiz. Sonra, kredi kartımızın olduğu bankadaki toplam limitimizi bileceğiz. Son olarak, hangi yılda olduğumuz önemli olduğu için, kredi kartı ekstresinin hangi döneme ait olduğunu bulup, yukarda anlattıklarıma göre tutarı hesaplayacağız.

Biraz karışık gibi görünse de, kolay bir şekilde siz de kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır öğrendiniz. Ama anlamadığınız bir nokta varsa, buraya tıklayarak, kolay bir şekilde asgari tutarı öğrenme yöntemini yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir konu olursa, yazının altındaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

1 2
Comments
 1. cemile

  Benim kartim hcs bir tane var limiti 1000 tl 5000 tl ye yukselttim 1.600 tl lik alışveriş yapacagim asgarisi ne gelir 1 yili doldurdum cevaplarsaniz sewinirim Teşekkürler

 2. Can Balkan

  Cemile Hanım,
  Kredi kartınızı 1 yıldan daha uzun süredir kullandığınız için, asgari ödeme tutarınız ekstre tutarınızın %27′si olacaktır. Yani, 1,600 TL’lik harcamanın asgari ödeme tutarı 432 TL’dir.

  • TUĞÇE DOĞAN

   MERHABA KREDI KARTINI ALALI 1 YIL OLMADI DAHA KARTIMIN SUAN 1082,38 TL BORCU VAR ONCEKI EKSTRENIN ASGARISINI YATIRDIM BIR SONRAKI BORCLA BİRLESTİ 500 TL DAHA ALISVERIS YAPSAM 1582,38 TL NIN ASGARI ODEMESI NOLUR BIRDE BU EKSTERI BOLDURUP ERTELEM GİBİ BİRSEY VAR MI CAVABINIZI BEKLIYORUM. TEŞEKKÜRLER

   • Can Balkan

    Asgari odeme yaklasik 600 lira olacaktir. Alisveris yaptiktan sonra, bankalarin cagri merkezlerini arayip ekstra taksit yaptirabilirsiniz. Su anda da odeme guclugu cekiyorsaniz, ufak tutarli bir kredi cekip kredi karti borcunuzu kapatabilirsiniz.

 3. Dieter

  Merhaba, kredi kartım ile ilgili olarak kafama takılan soruları sormak istedim. Umarım cevaplarsınız, teşekkürler şimdiden.

  Axess kart kullanıyorum. Bu ayın 21inde hesap kesilecek. 3000 TL’lik dönem borcum var.
  Kredi kartını 2012 yılında almıştım. Sorularım:

  1. Asgari ödeme kaç TL gelecek?
  2. Bu şekilde kaç ay sadece ASGARİ ÖDEME hakkım var?

  Teşekkürler…

  • Can Balkan

   Sayın Dieter,
   Kredi kartınızın limiti 15 bin TL’nin altındaysa asgari ödeme tutarı, dönem borcunuzun (3,000 TL) %27′si yani 810 TL olacaktır.
   Asgari ödemenin üst üste kaç ay yapılabileceğine ilişkin bir düzenleme yok. Faizine katlandığınız sürece devam edebilirsiniz. Ama unutmayın ki, banka risk gördüğü takdirde her an kartınızı iptal edebilir veya süresi dolan kartınızı yenilemeyebilir.

 4. Dieter

  Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim…

 5. Hkan

  Bu ayki toplam borcum 1917 tl asgarisi ne kadardır acaba ? Birde asgari ödeme 3 ay sonra yapılamıyor deniyor doğru mu ?

  • Can Balkan

   Hakan Bey,
   Kredi kartınızı 1 yıldan uzun süredir kullanıyorsanız ve limiti 15 bin TL’nin altındaysa, 518 TL asgari ödemeniz olacaktır.
   Bir takvim yılı içerisinde 3 kez asgari ödeme tutarı yapılmazsa, kart nakit çekimine kapatılır. 3 ay üst üste asgari ödeme tutarı yatırılmaz ise ödemenin tümü yapılana kadar kart dondurulur. Bu iki madde haricinde asgari ödeme tutarının kaç ay üst üste yapılabileceğine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.

 6. nur demir

  merhaba benim şuan 350 tl borcum var öğrenci kredi kartında. asgarim ne kadar gelir ? ve kaç ay boyunca asgari devam edebilirim. en azından yaza kadar beni çıkarsın ki yazın ki bursla kapatayım hepsini :)

  • Can Balkan

   Merhaba Nur,
   Kredi kartının asgari ödemesi 140 TL olacaktır. Dilediğin kadar asgari ödemeyle devam edebilirsin.
   Kabul edersen benden sana bir tavsiye, daha öğrenciyken kredi kartı ile boğuşmaya başlama. Bir yakınından borç alarak, kredi kartını tamamen kapat. Hem başın ağrımaz, hem de faiz ödemezsin.

 7. ömer faruk

  Selam ben bi telefon aldım 1000 tl tek cekim yapıldı iş bankası işte üniversiteli. Aylık asgerisini ödeyeceğim bi. Acaba nekadar ödeyeceğim ve. Nekadar faiz binecek.?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1,000 TL’nin asgari ödemesi 400 TL’dir. Geri kalan 600 TL için, bir aylık 15 TL faiz ödersiniz.

 8. Hasan

  Merhaba,

  2 Ay önce yeni kredi kartım geldi bu dönem borcu 3.551 TL Asgari ödeme kaç tl olması gerekiyor Teşekkürler.

  Kart Limiti 3.789

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer 17 Aralık 2010 tarihinden önce almış olduğunuz herhangi bir kredi kartınız var ise, asgari ödemeniz 959 TL olacak. İlk kartınızı 17 Aralık 2010 tarihinden sonra aldıysanız, kredi kartı asgari ödeme tutarınız 1,420 TL olacak.

 9. murat perin

  ziraat bankası kredi kartım var 3 dönem asgari ödeme yapamadım 3. dönemin son ödeme tarihinden 10 gün sonra asgari ödemeyi yapabildim…
  bankayı aradığımda ziraat bankasının parasını korumak için kartı bloke ettiği ve tüm borcu ödeyene kadar da işlemin süreceğini aksi halde ödemezsem yasal haciz işleminin başlayacağını söylediler…..bu kurala göre 3 dönem asgari tutar ödeyenin kartı sonraki denemde tamamen kapatılacağı ve tüm borcun tahsilinin isteneceği söylendi…ben ne yapmalıyım

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Kart borcunuzun tamamını ödeyene kadar, kartınız blokeye alınmış. Maalesef yapabileceğiniz tek şey var, kredi kartı borcunuzu ödemek.

 10. rabia

  iş bankasinin işte universiteli kartini kullaniyorum kac ay ust uste asgari odeme yapabilirim asgari odeme yapmaya devam edersem bir problem olur mu

  • Can Balkan

   Faizine katlandığın sürece asgari ödeme yapmanın önünde bir engel yok. Kredi puanını kötü etkiler. İleride kredi çekerken zorluk yaşarsın.

 11. Serhat

  Garanti bankasından 1400 tl limitli kredi kartım var 285 tl aylık borcum var asgarisi ne kadar olur ? Birde günlük gecikme faizi ne kadar olur

  • Can Balkan

   285 TL’nin asgari ödeme tutarı 114 TL’dir. Günlük ortalama 1 lira faiz işler.

 12. Murat

  Sayın site yöneticisi;
  Uzun yıllar uzak durmayı başardığım asgari ödeme miktarını ödemeye bu ay mecbur kaldım. 3070 TL tutarındaki dönem borcu için asgari ödeme miktarından fazla olarak 1300 TL yatırdım. Kalan borç nasıl hesaplanacak? Açıklayabilirseniz memnun olurum.
  (Kullandığım kart için uygulanan nakit çekim faiz oranı %2,02′dir.)

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Kalan borcunuz 1,770 TL’ye hesap kesim tarihinizden itibaren faiz işletilecek. Bir sonraki ekstrenizde yaklaşık 36 TL faiz ödersiniz. Hesap kesim tarihini beklemeden yaptığınız ödeme olursa, o tutarlar için faiz işlemeyecektir.

 13. abdullah

  Kredi kartini alalim 3ay oldum toplam limiti 800tl 665 toplam borcu var asgari olarakta 291 tl geldi bu hesapta yanlis olan nedir acaba

  • Can Balkan

   Dönemi borcunuz 665 TL, asgari ödeme tutarınız ise 291 TL ise, asgari ödeme oranınız %44 oluyor ki, böyle bir oran mevcut değil şu anda. Ekstrenizi tekrar kontrol edip, bankanıza başvurabilirsiniz. Ek olarak, bu borç tutarı içerisinde nakit çekim var mı?

 14. abdullah

  Peki toplam 689 liranin asgarisi ne kadardir karti alalim 3 ay oldu

 15. abdullah

  Evet nakit cekimde var ayrica yapilan alisverislerde taksitli alisveriste yok

  • Can Balkan

   Nakit çekimin asgarisi olmaz. Nakit çekim hariç harcamanızın %40′ı asgari ödeme tutarınızdır.

 16. Yunus Emre VURAL

  Merhaba. G.Bank ‘tan 2 ay önce almış olduğum 1050 tl limitli kredi kartım var. Dönem içi harcama tutarı ; 200 tl ‘si nakit avans olmak üzere toplam 692 tl. Tahminen bu ay gelecek olan asgari ödeme tutarı ne kadardır ? Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarınız yaklaşık 400 TL olacaktır. Bunun 200 TL’si nakit avans, 200 TL’si ise 500 TL’lik alışveriş tutarının asgari ödemesi.

 17. Boran

  Selam hocam benim binyüz limitli kredi kartm var ay içinde 650 tl harcamam oluyor asgari ücret olarakta 230 gibi geliyor ve bende 500 tl yatiriyorum yani asgari ücret üstünde yatiriyorum 150 tl kalıyor bu 150 tl bir sonraki diğer Extreme mi yansiyor? Yani bu şekil bir sıkıntı olurmu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, dönem borcunuzdan eksik olarak yatırdığınız tutar, bir sonraki dönem borcunuza faizi ile birlikte yansıtılır. Bunun tek sakıncası var, ilerleyen günlerde beklenmedik bir harcama ile karşılaşırsanız, bütçe açısından zora düşebilirsiniz. Onun için en makul olanı, ödeme gücüne göre harcama yapmaktır. Kredi kartının bilinçli kullanımı bunu gerektirir. Böylelikle, bankaya da boşu boşuna faiz ödememiş olursunuz. Kolay gelsin.

 18. aylin

  merhaba kredı kartı lımıtım 3080 tl.bu ay donem ıcı harcamam 1600 tl asgarisi ne kadar gelir?

  teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 432 TL ile 640 TL arasında olacaktır.

 19. aylin

  Teşekkürler

 20. aylin

  Merhaba 1800 tlinın asgarisi ne kadar gelir?

  • Can Balkan

   720 TL gelir.

 21. Naciş

  Mrb,dört beş aydır kartımın asgarisini ödüyorum.Çok mu faiz ödüyorum?(kart borcum bu ay 1300 tl,diğer banka hariç)

  • Can Balkan

   1300 TL kredi kartı borcu için aylık 30 TL civarında faiz ödersiniz. Ekstrenizden bu tutarı net olarak görebilirsiniz. Tutar olarak az görünse de oran olarak kredi kartı gecikme faizi yıllık %30 civarlarındadır ve bu da bankaların tahsil ettikleri en yüksek faiz oranıdır. Kredi kartı borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödemenizi tavsiye ederim.

 22. onur

  merhaba,kredi kartı limitim 8500 tl aynı bankadan farklı kartlara sahibim.kartların birinden taksitli nakit çekim ve taksitli para işlemim olmuştu.bu kartın asgarisini ödersem taksitli nakit avansın taksiti ya da taksitli paranın taksiti ödenmiş oluyor mu , 8500 tl lik kredi kartımda 3500 tl borcum geldi asgarisini yatırırsam ne diger ay ne kadar faiz öderim,

 23. onur

  tekrar merhaba,8500 tl limitim var ama kullanıbilir limitim su an eksi -200 tl … dönem borcum 3500 tl geldi.asgarisini yatırırsam ne kadar faiz işler tam anlayamadım .limitim olmadıgı icin bunun dısında bir faiz işler mi ya da para yatırdıgımda limitimden düşer mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarını yatırdıktan sonra kalan borç tutarını 2 ile çarpıp 100′e bölerseniz yaklaşık ne kadar faiz ödeyeceğinizi bulursunuz. Örneğin 1500 TL asgari ödemeyi yaptınız. Geriye 2000 TL kaldı. 2000*2/100=40TL. Üzerine gelecek vergisi ile falan 50 TL olur aylık gecikme faizi.

 24. onur

  Can Bey , taksitli nakit avanslarım ve taksitli para işlemlerim olmuştu.bu ay 7. taksit ödenmesi gerekiyor toplam 9 taksit .3 tane var bu sekilde aylık ödeme tutarları ortalama 105 tl . kartların asgari ödemesini yaptıgım zaman(3 kartım var aynı bankadan 1 kartta topladım taksitli nakit avans ve taksitli para cekimlerini ) bu sekilde taksitli olan para ve nakit avans kapanıyor mu ? yani 7.taksiti ödenmiş sayılıyor mu

  • Can Balkan

   Onur Bey,
   Bankanın farklı bir uygulaması yok ise, taksitli nakit avansınızın 7. taksiti, asgari ödeme tutarının içerisinde bulunuyordur. Yani şöyle anlatayım, siz bu ay kredi kartından hiç harcama yapmamış olsaydınız, önceki dönemlerden gelen taksitli alışverişleriniz de olmasaydı ve yalnızca taksitli avans ödemeniz bulunsaydı; sizin asgari ödeme tutarınız 105 TL olacaktı. Umarım izah edebilmişimdir.

 25. onur

  yardım için teşekkürler

 26. Seçil

  500 TL 9 taksit nakit avansın geri ödemesi aylık ne kadar yansıyabilir?

  • Can Balkan

   65 TL civarında aylık ödemesi olacaktır.

 27. nazlı

  benim World kart kredi kartımı bundan 2 ay önce limtini yükselttim.1.000 lira nakit çekimde,1.000 lira alışverişte.toplam 2.000 lira yaptım.ama kredi kartını 10 yıldan beri kıllanıyorum.ben 1.700 liraya telefon almak istiyorum taksit seçeneği olmadığından tek çekim çektirmeyi düşünüyorum.1.700 liranın asgari ödemesi ne kadar olur ve ben asgarisini ödediğimde sonraki aylar bu asgari ödeme tutarı düşer mi? asgarisini ödersem borcum düşer mi? yoksa faizlenir mi ? bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Nazlı Hanım,
   Haddim değil ama ben naçizane telefonu almamanızı öneririm. Sizin finansal durumunuzdaki birinin yapacağı en mantıklı hareket bu olur. Ayda kenara 200-300 TL atıp, 6 ay sonra şimdi alacağınız telefondan çok daha iyisini alabilirsiniz. Ama yok illa alacağım diyorsanız da; buyurun sorunuzun cevabı:
   İlk ay 459 TL asgari ödemeniz olacak. İkinci ay 30 TL faiz ödeyeceksiniz; asgari ödeme tutarınız 343 TL olacak… Yani yaptığınız ödemelerle birlikte asgari ödeme tutarı azalacak, tabi ekstra harcama yapmazsanız. Ödemeleri tamamladığınızda 6 ay geçmiş olacak ve siz de 150 TL faiz ödemiş olacaksınız, telefonunuz da eskimiş olacak. Onun yerine 6 ay bekleyip, para biriktirerek telefonun daha yeni modelini almak daha mantıklı…

 28. Anıl

  Merhaba bnım işte universiteli kartım var 290 tl ıse borcum var kartı alalı bır ay oldu asgarısı ne kadar gelir

  • Can Balkan

   Merhaba, asgari ödeme tutarı 116 TL olacaktır.

 29. Ferdi

  Iki hafta önce yani 20.11.2014 tarihinde işte Üniversiteli kredi kartı aldım limiti 500 tl bunun asgarisi ne olur ?

  • Can Balkan

   200 TL.

 30. CANER

  Merhaba Can bey size bir sorum olucak.Öncellikle yardımınız için şimdiden teşşekürler.
  World kredi kartımın limiti 15 bin tlden az ve kartı 1 seneden fazla kullanıyorum.1.300tl lik bir telefon almayı düşünüyorum.Taksit seçeneği olmadığı için tek çekim alım yaptığımda kaç ay ne kadar asgari öderim ve faizi yaklaşık ne kadar olur ? Ayrıca 1 ay içerisinde toplam 2 ayın asgarisini yatırırsam faizde bi indirim olabilirmi ?

  • Can Balkan

   Caner Bey,
   1,300 TL’nin ilk ay için asgari ödeme tutarı 351 TL olacaktır. Bu tutarı ödedikten sonra kalan borç için de yaklaşık 25 TL faiz ödersiniz.
   Örneğin 1,300 TL’lik borcunuz için ilk ay 351 TL asgari ödemenin üzerinde bir ödeme yaparsanız (diyelim 00 TL ödediniz); geri kalan 600 TL için 15 TL civarında bir faiz ödersiniz. Yani, asgari tutarın ne kadar çok üzerinde öderseniz o kadar iyi olur ve borcunuz en kısa sürede biter. Ama benim nihai tavsiyem; para biriktirin ve telefonu sonra alın. Her ay 350 TL kenara koyarsanız; 4. ayın sonunda 1300 TL’lik telefonu zaten almış olursunuz. Hatta, faiz ödemeyeceğinizi varsayarsak, daha iyi bir telefon bile alabilirsiniz.

 31. yaşar

  iş bankasından üniversite öğrenci kredi kartı aldım limiti 1000 tl bunu asgarisi ne kadardır ?

  • Can Balkan

   400 TL.

 32. orhan

  Merhaba ben laptop alacam 4.000 TL’lik 4.000 TL’lik kredi kartı alsam laptopu 9 taksitle alsam bana maliyeti ne olur ? Bide kredi kartından fazla anlamam aylık mı yıllık mı ödeyecem ve ne kadar olduğunu açıklarsanız sevinirim.teşekkürler

  • Can Balkan

   Eğer laptopın 9 taksit satış fiyatı 4 bin TL ise, ek bir maliyeti olmaz. Her ay 444 TL taksit ödemesi olacaktır.

 33. elif

  Merhaba bnim dönem borcum 1.984tl asgarisi ne kadar gelir asgari ödersem faiz ne kadar olur birde faiz aylıkmı işleniyo yoksa asgari ödersem diğer aya kadar hergün faizmi biner

  • Can Balkan

   Merhaba, kredi kartı asgari ödemeniz 540 TL ile 800 TL arasında değişecektir. (kart limiti ve kredi kartını ne kadar süredir kullandığınıza bağlı olarak) 800 TL asgari ödeme yaptığınızı farz edersek, geriye kalan 1,200 TL için vergisi ile birlikte bir sonraki hesap dönemine kadar 30 TL faiz işleyecektir. Faiz günlük işler. Siz kalan ödemeyi yaptığınız anda, faiz işlemez.

 34. Yaşar

  Ben iş bankasından üniversite öğrenci kredi kartına 1000 tl borcum var ödeme geciktiğinde kaç tl faiz eklenir

  • Can Balkan

   30 TL

 35. serpil

  iyi günler kredi kartımla 1400 lik nakit avans kullandığımda asgarisi ne olur acaba

  • Can Balkan

   Merhaba, 420 TL olacaktır.

 36. yasin

  merhaba,bonus gold kart kullanıyorum 2013 yılında cıkartmıştım.bu ay 2.kez asgarisi yatırıcam.5400 tl civarında borç gelecek.asgari tutarı ne kadar olur ? ne kadar fazladan faiz işlemiş olur ? asgari tutarları yatırarak bu kartı kapatma imkanım var mı ? kart limitim 8250 .diğer ayda asgari tutarı yatırmayı düşünüyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarınız 1600 TL civarında olacak. Kalan tutar için bir aylık yaklaşık 80 TL faiz ödersiniz. Kart borcunuzu kapama niyetiniz varsa, tavsiyem ihtiyaç kredisi çekerek bu işi yapmanızdır. Çünkü, her ay asgarisini ödeyerek borcu kapattığınız takdirde çok fazla masraf ödersiniz. Aynı zamanda Findeks kredi notunuz da olumsuz etkilenir. En iyi çözüm ihtiyaç kredisi çekerek, kart borcunu kapatmak.

 37. mert

  Sorumun tam cevabını buldum. Teşekkürler.

  Ancak sonraki soruları okumaya başladım ve bizdeki okuma, anlama ve çaba gösterme seviyesi bu derece düşük olduğu sürece kart borçları hiç bitmez. Size de burada sayfalarca soru gelir. Kart borcunu %27 ile çarpmaktan aciz olunmamalı bence ..

  • Can Balkan

   Teşekkürler. Ancak 2015 yılı itibarıyla %30′a yükseldi. Bilgilerinize.

 38. Pınar

  Merhaba.asgarı ucret alan bırı bankadan 12 bın tl kredı cekebılırmı??

  • Can Balkan

   Merhaba. Findeks kredi notunuz yüksek ise; kredi çekme şansınız var.

 39. hasan

  Merhaba benim kredi kartin borcu 200 tl uni kart
  bunun asgarisi ne kadar gelir ve kac defa asgarisini
  oderim

  • Can Balkan

   60 – 80 TL arası gelir. Bir yıl içerisinde 3 defa asgari tutarı ödemezseniz, kartınız nakit çekime kapatılır.

 40. beyza

  Ödediğimiz asgari miktarı karttan geri kullanabiliyor muyuz

  • Can Balkan

   Evet kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırdıktan sonra limitiniz açılır ve o tutarı kullanabilirsiniz.

 41. derya

  Merhaba öğrenci kartı kullanıyorum 350 lira borcum geldi asgarisi de 93 asgari ücretin bir zararı var mı ne kadar faiz geliyor asgari odersrm tşk ederim

  • Can Balkan

   Asgari tutarı ödedikten sonra kalan 250 TL için 5-6 TL civarında aylık faiz ödersiniz. Ama asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirmeyin. Kredi kartınızı bilinçli kullanın.

 42. hatice

  merhabalar benim kartımın toplam borcu 453 tl gözüküyor ve iş bankası öğrenci kartım var ilk ay ilk defa kullandım sizce asgarisi ne kadar olur limitim zaten 600

 43. Eren

  benim işte üniversiteli kartım var 500 tl limiti var ben 360 tl harcadım 360 tl nin askerisi ne kadar olur. Yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   360 TL’nin asgari ödemesi 144 TL olur.

 44. Mesut

  BENİM 800 TL LİK ÖĞRENCİ KARTI VAR BEN 600 TL’LİK BİR ALIŞVERİŞ YAPTIM BU BORCU HER AY ASGARİ TUTARLA ÖDEMEK İSTİYORUM bUNUN FAİZİ NE KADAR OLUR.!!!

  • Can Balkan

   Aylık 10 lira civarında faiz ödersin.

 45. mustafa

  2009 2010 yillarinda kredi karti kullandim kapattim simdi yeniden aldim limitim 4000 tl 2kere 250ser tl nakit avans cektim 500tl fatura odedin 200 tl alisveris toplam 1200 tl asgari odeme ne olur…

  • Can Balkan

   1200 TL’nin asgari ödemesi 480 TL olur.

 46. ELA

  Kredi kartım iş bankası 1 yılı geçti 3.00 TL borcum var asgarisi ne kadar gelir

  • Can Balkan

   1.2 TL gelir.

 47. 1000 TL’lik kredi kartım var yaklaşık 20 aydır kullanıyorum.9 taksitle 900 TL’lik taksitle eşya alsam bunun asgarisi ne olur?

  • Can Balkan

   İlk ay 40 TL ödersiniz, ikinci aydan sonra da aylık 60 TL civarında olur.

 48. MELTEM ARICI

  6 YILDIR KULLANDIGIM KKARTININ 1847 TL DONEM BORCUNUN ASGARISI NE KADAR OLUR ACABA

  • Can Balkan

   555 TL asgari ödemesi olacaktır.

 49. Anıl

  Merhaba kartimin limiti 800 lira tek cekim olarak 500 tl harcasam asgari tutari ne kadar olur acaba ?

  • Can Balkan

   Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 150 TL veya 200 TL olacaktır.

 50. saniye

  5000 TL kredi kartının 4600 TL limit olarak doldu asgarisi ne gelir 1 yılı oldu kartı allalı

  • Can Balkan

   Kredi kartınızın adgari ödeme tutarı 1,840 TL olacaktır.

 51. ilkay

  benım bankası ıste unıversıtelı kredı kartım var ve borcu bu ay 505 lra asgarısı ne kadar odenır ve asgarıden fazlasını odeyınce faız gelmıyor dıe bılıyorum bır de mesela 505 lıralık borcun 360 nı odedm dıyelm sadece 360lık bır lımıtım mı olacak yanı onu anlamadım ve kredı kartım henuz yenı 1 yıl oolmadı

  • Can Balkan

   505 TL kredi kartı borcu için asgari ödeme 202 TL olacaktır. İşte Üniversiteli kredi kartına özel bir uygulama yoksa, ödemediğiniz tutar için bütün kredi kartlarında faiz ödersiniz. Ama asgari tutarı ödemediğiniz takdirde, ödeyeceğiniz faiz daha yüksek olur. 505 TL borcun 360 TL’sini öderseniz; 360 TL limiti tekrar kullanabilirsiniz. Geriye kalan 145 TL borç, faizi ile birlikte bir sonraki aya devrolur.

 52. murat

  benim işte üniversteli kredi kartım var bu ay 700 tl ödemem gerekiyor ona bunun asgari ödemesi ne kadardır ve bu asgari ödeme 700 liradan mi düşüyor