Para Biriktirmek için Banka Hesabı Açmak

Ev almak, düğün yapmak, arabayı yenilemek veya emekliliğinizde rahat etmek istiyorsunuz. Bunun için de para biriktirmeye karar verdiniz. Para cebinizdeyken veya normal banka hesabınızdayken ya harcıyorsunuz ya da değerlenmiyor. Bu durumda sizler için en iyi seçenek farklı bir banka hesabı açmak. Para biriktirmek için açacağınız banka hesabının iki özelliği olmasına dikkat edin. İlki, kesinlikle hesap işletim ücreti alınmayacak bir hesap olsun. İkincisi de, eğer sizin için de sakıncası yoksa faiz ödeyen bir hesap olsun ki paranız durduğu yerde değer kaybetmesin.

Ülkemizdeki mevduat bankalarının bir çoğunda para biriktirmeye yönelik ve genellikle adı da ”birikim hesabı” olan hesap çeşitleri mevcut. Farklı bir bankada hesap açtırmanıza gerek kalmadan, para biriktirmek için kendi bankanızın sunduğu hesap çeşitlerinden birini değerlendirebilir veya alışık olmadığınız bir bankada hesap açarak, her ay EFT yaparak parayı unutabilir ve ihtiyacınız olduğunda buradaki birikimlerinizi kullanabilirsiniz. Yani birikim hesabını bir nevi kumbara gibi düşünebilirsiniz. Şimdi gelin, kumbara hesabımızı hangi bankada açtıracağımıza karar verelim. ”En iyi birikim hesabı hangisi?” sorusunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

Para Biriktirmek için Banka Hesabı Açmak

Enpara Birikim Hesabı

Enpara, ülkemizde en çok sevilen bankacılık hizmetlerinden biri olmayı çok kısa süre içerisinde başardı. Tabi ki bu başarısında EFT ve Havale ücreti almaması, piyasa ortalamasından daha yüksek faiz vermesi, mükemmel müteri hizmetleri ve diğer şirketler ile düzenlediği kampanyalar ile çeşitli indirimler sunmasının payı var.

Enpara’nın tüm bu özelliklerine ilave olarak bir de ”Birikim Hesabı” mevcut. Enpara Birikim Hesabı, gecelik faiz veren ve faizi ertesi gün hesaba yansıtan, faizin piyasaya göre güncellendiği, para giriş çıkışlarından faiz kaybı yaratmayan bir hesap. Enpara’nın internet sitesinden açabileceğiniz bu hesap ile kendiniz bir birikim hedefi belirleyerek performansınızı da ölçebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, talimat vererek vadesiz hesabınızdan düzenli olarak birikim hesabınıza para aktarılmasını da sağlayabilirsiniz. Sadece Türk Lirası cinsinden açılabilen birikim hesabı, masrafsız ve kolay bir şekilde bankada para biriktirmek isteyenler için güzel bir seçenek.

Garanti Bankası Birikim Hesabı

Garanti Bankası, para biriktirmek isteyenler için çok çeşitli hesap seçenekleri sunuyor. Kolay Birikim Hesabı, Hedefli Biriktiren Hesap, Smart Birikim Hesabı, Harcadıkça Biriktiren Hesap ve Net Hesap adını verdikleri ve genel olarak baştan sizin belirlediğiniz tutar üzerinden aylık olarak para biriktirilmesine olanak sağlayan birikim hesapları ile belirli bir hedef belirleyerek de para biriktirmek mümkün.

Akbank Birikim Hesabı

Akbank, para biriktirmek isteyen ama başaramayanlar için birikim hesabı sunan bir diğer banka. Akbank Esnek Birikim Hesabı ile Türk Lirası’nın yanı sıra Dolar, Euro, Sterlin, Japon Yeni veya Ruble cinsinde de birikim yapabilmek mümkün. Hatta ilave olarak isterseniz düzenli aralıklarla çeyrek, yarım veya tam altın alabileceğiniz hesaplar da mevcut. Döviz ve altın birikimine ilave olarak isterseniz birikimleriniz Esnek Birikim Yatırım Fonu ile de değerlenebilir. Akbank birikim hesabına ödemelerinizi hesabınızdan veya kredi kartından ekstra bir ödeme yapmadan gerçekleştirebilir, ayrıca birikimlerinizin kim tarafından kullanılmak istediğine de karar verebilirsiniz.

İş Bankası Birikimli Mevduat Hesabı

Ülkemizde tasarruf bilincinin oluşmasında büyük katkıları olan İş Bankası’nın da para biriktirmek için bir mevduat hesabı mevcut. İş Bankası Birikimli Mevduat Hesabı ile Türk Lirası, Dolar veya Euro olarak hesabınızı 5 yıl vadeli olarak açabilir, düzenli ödemeler veya ara ödemeler ile birikimlerinizi artırabilirsiniz. Aynı zamanda birikimli mevduat hesabı, birikimlerinizin faiz kazanmasını da sağlar.

DenizBank Mevduat Biriken Hesap

DenizBank’ın ”Bütçeniz için küçük, para biriktirmek için büyük adım!” mottosuyla duyurduğu ve kredi kartınızdan veya vadesiz mevduat hesabınızdan vereceğiniz talimat ile birikim yapabileceğiniz Mevduat Biriken Hesap, Türk Lirası, Dolar ve Euro olarak açılabiliyor. DenizBank’ın, avantajlı faiz oranları taahhüt ettiği Mevduat Biriken Hesabın vadesi 3 yıl olmakla beraber faiz yıllık olarak hesabınıza işlemektedir. Hesaba para aktarımı aylık olarak yapılabildiği gibi 3 aylık olarak da yapılabilmektedir. Ayrıca, ara ödemelere de imkan tanınmaktadır.

ING Bank Biriktiren Turuncu Hesap

Ülkemizi avantajlı faiz oranlarıyla tanıştıran Turuncu Hesabın, para biriktirmek isteyenler için sunulan Biriken Turuncu Hesap çeşidi ile ”Ne Ara Biriktin Sen” dedirtecek kadar para biriktirebileceğinizi belirtiyor ING Bank. Aylık düzenli ödeme talimatı ile ister ING kredi kartınızdan isterseniz de vadesiz hesabınızdan, Biriktiren Turuncu Hesabınıza para yatırabilir ve Hoşgeldin Faizi de dahil olmak üzere avantajlı faiz oranlarından faydalanarak para biriktirebilirsiniz.

HalkBank Birikimli Mevduat Hesabı

Para biriktirmek için banka hesabı sunan bir diğer banka ise HalkBank. Birikimli Mevduat Hesabı adını verdikleri ürünleri ile, en az 3, en fazla 10 yıl olmak üzere hesap açabilir, hesabınıza aylık veya 3 aylık sürelerle para yatırma talimatı verebilirsiniz. Diğer bankalarda olduğu gibi kredi kartından veya vadesiz hesaptan vereceğiniz taliamt ile birikimlerinizi artırabileceğiniz Birikimli Mevduat Hesabı’nın faizi ise yıllık dönem sonlarından hesabınıza aktarılmaktadır.

HalkBank’a ilave olarak bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası da, benzer özellikler ile ”Birikimli Mevduat Hesabı” sunmaktadır.

Kuveyt Türk Altın Birikim Hesabı

Faizsiz yatırım imkanı sunan Kuveyt Türk, Altın Birikim Hesabı ile dilediğiniz tutar ve periyodu belirleyerek altın biriktirebilirsiniz. Dilerseniz cari hesabınızdan, dilerseniz de kredi kartınızdan vereceğiniz talimat ile düzenli olarak altın alıp biriktirmeye hemen başlayabilirsiniz.

Tüm bu birikim hesaplarına ilave olarak, devletin de tasarrufu teşvik etmek amacıyla oluşturmuş olduğu ve katkı sağladığı iki ayrı hesap türü de var. Bunlar Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı. Eğer, biriktireceğiniz parayı en az 3 yıl kullanmayacağınızı düşünüyorsanız ve şartları da karşılıyorsanız, para biriktirmek için bu hesapları da açtırabilir, devletten tasarrufunuz için katkı da almış olursunuz.

Damlaya damlaya göl olur.” demiş atalarımız. Sizin de bu hesaplardaki birikimlerinizin göl olmasını dilerim. Para biriktirmek için banka hesabı açmak konusu ile ilgili olarak sorularınız veya görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Taner

  Yastık altı altın günümüz şartlarında uygun değil mi?

  • Can Balkan

   Ben hiç bir dönemde yastık altında yapılan bir birikimin güvenli ve uygun olduğunu düşünmüyorum. Eğer altın biriktirme niyetiniz varsa dahi bunu banka hesabında gram altın alarak yapmanızı tavsiye ederim.

 2. Muhammet

  Yaptıgım yorum biraz kötü olabilir onun için özür dilerim. Yaşım suan 18 ve motor almak istiyorum bi banka hesabı açmak istiyorum para biriktirmek için ve çevremde duydugum yorumlara göre para yatırabilir fakat 2-3 sene boyunca o parayı alamazmışım ve bankada durdugu için faizlenip 10 bin param varsa 13-15 bin olacağını söylüyorlar ama lazım oldugu anda paramı geri alamıyor muyum ? sanırım anlatamadım ama umarım anlamışsınızdır iyi günler.

  • Can Balkan

   Tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadım. Ama eğer paranızı bankaya yatırıp faiz elde etmek istiyorsanız, vadeli mevduat hesabı açtırmak zorundasınız. Örneğin 3 aylık bir vadeli mevduat hesabı açtırabilir, 3 ayın sonunda faizli tutarı çekebilirsiniz veya tekrardan bir 3 aylık vadeli hesap daha açtırabilirsiniz. BU vadeleri siz belirleyebilirsiniz. İster 1 ay, ister 3 ay, ister 1 yıl. Eğer vadesinden önce paranızı çekerseniz, faiziniz yanar, faiz alamazsınız. Umarım anlatabilmişimdir.

   • Muhammet

    evet anladım teşekkür ederim

 3. Serpil

  En fazla ne kadar bankaya para yatirabilirim?Mesala her ay 200 tl olurmu?

  • Can Balkan

   İstediğiniz kadar tutarı yatırabilirsiniz. Bütçeniz için ne kadar birikim uygunsa yatırılabilir. Engel yok.

 4. Emre Kırbaş

  Can Balkan ;
  Üniversiteden yeni mezun olup iş hayatına atıldım , dolayısıyla da gelecek kaygıları bende de başladı.. Buna ilişkin olarak da birikim yapmak istiyorum.. Sizce en uygun birikim yolu nedir ? hangi bankayla hangi birikim yolunu izlememi tavsiye edersiniz. Hali hazırda garanti bankasında bulunan bireysel emeklilik hesabım var buna ilave olarak başka bir birikim hesabı daha açmak istiyorum bu konuyla alakalı bilgindirme yaparsanız sevinirim… İyi günler diliyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Açıkcası bu biraz da sizin yatırım stratejinizle ilgili. Örneğin dövizin ilerleyen yıllarda faize oranla daha fazla getiri sağlayacağını düşünüyorsanız, söz gelimi bir USD hesap açarak, her ay oraya 100 USD yatırabilirsiniz. Aynı şey diğer yatırım araçları için de geçerli. Tek dikkat etmeniz gereken husus, yıllık kullanım ücreti, vs. adı altında sizden sürekli para kesen bir hesabı kullanmamanızdır. Dişinizden tırnağınızdan arttırdığınız tutarları, bankaya komisyon olarak ödemeyin. Bu açıdan uzun yıllardır kullandığım Enpara benim favorim.

 5. Serpil

  Açtığım hesaba para alinicakmi?

  • Can Balkan

   Nereden açtığınıza bağlı.

 6. Selen Aslan

  Hocam iyi günler, ben öğrenciyim part-time bir yerde çalışıyorum. Çalıştığım yer işe girişte otomatik olarak Vakıfbank Bireysel Emeklilik hesabı açmıştı bana şuanda onu kullanıyorum. Fakat ileriye dönük düşünmek istiyorum. Anladığım kadarıyla bu bireysel emeklilikte fark etmediğimiz bazı kesintiler oluyormuş yani kimisi avantajlı diyor kimisi gereksiz. Ben sadece kumbara hesabı paramı el altında değilde bir bankada tutmak istiyorum bundan dolayı birikim hesabı açmam daha mı mantıklı olur? Enparayı düşündüm bunun için sizce birikim hesabı mı vadeli hesap mı açmak mantıklıdır? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle genç yaşınızda geleceğe yatırım için birikim kararı aldığınız için sizi kutluyorum. Bu kararınızdan sakın vazgeçmeyin. Bana ileride de istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. Özellikle genç yaşta başlanan birikimlerin ileride dönüşleri daha büyük olacaktır (bileşik faiz etkisi). Dolayısıyla hayatınızın geri kalanında saçma finansal hatalar yapmaz iseniz 40 yaşlarınızın ortasında bu birikimler sizi zengin yapar.

   Bireysel emeklilik ve birikim hesabı (enpara) karşılaştırmasına gelirsek ben her ikisinin de çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bireysel emekliliğe yapılan kimi eleştiriler (komisyon) haklı da olsa, öte yandan devlet desteklerinin etkisi de yadsınamaz. Ama sizi bir kumbara mantığıyla yaklaştığınız için size banka hesabı açmak daha uygun olacaktır. Bu kapsamda da Enpara en uygun seçenek. Enpara’nın en büyük avantajı bütün işlemlerin ücretsiz olmasıdır.

   Enpara içerisinde iki ayrı hesap açın, biri vadeli hesap diğeri ise birikim hesabı. Şu ana kadar yaptığınız birikimleri vadeli hesapta 1 yıl vadeli olarak bağlayın. (Bu tutara 1 yıl boyunca dokunamazsınız. Çekmeye kalktığınızda faiziniz yanar.) Aylık olarak birikitireceğiniz tutarı da birikim hesabına koyun. 1 yıl sonunda birikim hesabınızdaki paralar ile vadeli hesabınızdaki paraları birleştirip, tekrardan dönemin şartlarına göre vade seçip vadeli hesaba bağlayın ve bu rutini devam ettirin. Birikim hesabından dilediğiniz zaman para çekebilir ve acil ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Ama aynı zamanda bu hesap size günlük olarak da fayda sağlar.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Tekrardan tebrikler.

 7. Dilan

  Merhaba benim sorum biraz farklı bir konuda olabilir ama bilginize ihtiyacım var. Sizce her ay düzenli olarak vadeli hesaba para yatırarak mı yoksa devlet destekli 3 yıl kalarak konut mevduat hesabı mı avantajlı? Örneğin 4 yıl vadeli her ay düzenli 500 tl mevduat hesabına yatırmak mı yoksa mevduat konut hesabına 500 tl atıp 4 yıl sonra parayı çekmek mi avantajlı? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer konut alma niyetiniz varsa pek tabi konut hesabından faydalanabilirsiniz. Konut hesabının avatanjı %20 devlet katkısı sunması. Faizli bir konut hesabı açıp, 3 yılın veya 4 yılın sonunda ev aldığınız takdirde, devlet size %18 ilave katki sunacak. Örneğin her ay 500 lira yatırırsanız, 4 yılın sonunda sadece anaaranız 24 bin lira olacak. Eğer faizli mevduat hesabına yatırırsanız, yaklaşık 4 bin lira da faiz geliriniz olur. Toplam birikiminiz 28 bin liraya ulaşır. Devlet de %18, yani 5 bin lira katkı sunar.

 8. Merve

  Merhaba ben 19 yaşındayım ve para biriktirmek adına hesap açmak istiyorum şu zamana kadar da bankalarla ilgili hiçbir tecrübem olmadı yanlış adım da atmak istemiyorum anladığım kadarıyla paranın durduğu yerde kazandırması için vadeli hesap seçeneği kendini gösteriyor. Yalnız benim açacağım hesapta herhangi bir ödeme limiti veya günü olmamalı sizinde dediğiniz gibi kullanım ücreti de olmamalı ve parayı çekmek için herhangi bir acelemde yok zaten bir nevi ileriye dönük bi yatırım olmasını istiyorum bu konuda hangi bankayı önerirsiniz. Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle kararınızdan ötürü sizi kutluyorum. Burada genç insanların para biriktirme yönünde adım atmaları beni çok sevindiriyor. Sorularınıza gelirsek, evet para biriktirmek bir adım olsa da, asıl yapılması gereken birikimleri getiri sağlayan birer yatırıma dönüştürmek. Sizin en uygun yöntem Finansbank Enpara’dan bir hesap açmak. Enpara ile ilgili bundan 5 yıl önce yazmış olduğum yazının linkini de aşağıya kopyalıyorum. Hesap açmak için şubeye gitmenize gerek yok. İnternetten başvuru yapıyorsunuz, gerekli belgeleri adresinize getiriyorlar. Hesabınız açıldıktan sonra paranızı nasıl değerlendireceğinize karar vermeniz gerekiyor. Günlük olarak para yatırıp çekebileceğiniz birikim hesabı açabilirsiniz, ya da aylık, 3 aylık vadeye bağlayabileceğiniz vadeli mevduat hesabı. Birikim hesabının faiz oranı %9 iken vadeli mevduat hesabının oranı %12.5. Yani eğer yatırdığınız parayı çekmeyi düşünmüyorsanız ve aylık para yatıracaksanız, ben vadeli hesap açmanızı tavsiye ederim. Böylelikle her ay yeni eklenen para ile vadeli hesap açıp, bir sonraki ay yenilersiniz. Başka sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

   http://paranya.com/enpara-com/

 9. Merve

  Çok teşekkür ederim gerçekten benim için yararlı oldunuz enpara uygun gözüküyor peki bunun en az sınır limiti veya belirli bir günü var mı çünkü ben bir nevi kumbara gibi kullanacağım elime ne zaman ne geçerse yatırabilmeliyim

  • Can Balkan

   Bu durumda sizin için enpara’nın birikim hesabı daha uygun görünüyor. Alt limit olmaksızın elinize geçtikçe yatırırsınız ve günlük olarak değerlenir. Oradaki tutar bir kaç bin liraya ulaştığında, eğer dokunmayacaksanız o tutarı vadeli hesaba atıp, vadeye bağlayın ve birikim hesabınızda tekrar para biriktirmeye devam edin.

 10. Hakan

  Ziraat bankası vadeli mevduat hesabı iyi mi tavsiye edermisiniz

  • Can Balkan

   Benim favorim enpara ama Ziraat sizden yıllık hesap ücreti almayacak ve her zaman piyasanın üzerinde faiz verecekse, Ziraat’i de tercih edebiliriniz.

 11. Huriye

  Merhaba ben en paradan vadeli mevduat hesabı açmaya karar verdim ama en az bir sene paraya dokunmak istemiyorum sorum şu ki aylık beli bir ücret belirlemek zorundamıyım yani bir ay 200 tl yatırdım bir ayda 400 tl yatırmak istedim böyle yapabilir miyim birde bir yılın sonunda istediğim paraya denk getiremiyorsam vade süresini uzatabilir miyim son olarakta verdikleri faiz ücreti düşmez değil mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Enpara’da iki farklı hesap türü var. Bunlardan biri vadeli mevduat hesabı diğeri ise birikim hesabı. Mevduat hesabının faizi belirlediğiniz dönem için belirlenirken, birikim hesabı günlük faiz veriyor. Vadeli mevduat faizi daha yüksek ancak para yatırıp çekemiyorsunuz, birikim hesabının faizi düşük olsa da istediğiniz zaman para yatırıp, çekebilirsiniz. Faiz oranları dönemin piyasa şartlarına göre belirlenir. Ama diyelim ki bugün hesabınıza 10 bin lira yatırıp, %14 faiz oranı ile bir yıllık vadeli mevduat yaparsanız, bu oranı garantilemiş olursunuz. Bir yıl boyunca paranızı çekmezseniz, bir yılın sonunda 1.400 lira faiz gelirinden vergileri tahsil edip, kalan faizi hesabınıza yatırırlar.

 12. Emrecan

  Enpara’yı tercih ve tavsiye ettiğinizi yazmışsınız hep. Büyük miktar bir parayı (örnek; 500.000 TL) vadeli mevduat olarak enpara’ya yatırmak güvenli olur mu? Yoksa daha bilindik bankalar mı seçilmeli? Akbank, ziraat, İş bankası vb. gibi. Bunların faizleri düşük ama isimlerini çok duyduğum için daha bir güven veriyor.

  • Can Balkan

   Genellikle kullandığım ve memnun kaldığım ürünleri tavsiye ediyorum. Enpara da bunlardan biri. Kendilerinden bir kuruş maddi menfaatim yok. Finansbank Enpara da saydığınız diğer bankalar kadar güvenli ama içiniz rahat edecekse tanıdığınız bildiğiniz bankaya yatırın. Hadi size bir de tavsie vereyim. Eğer 500 bin lira mevduatınız varsa, bankalarla faiz pazarlığı yapabilirsiniz. Özellikle hedef tutturmak isteyen bir bankacıya denk gelirseniz, güzel oran alabilirsiniz.

 13. Clianbi

  Hocam selamlar.Ben üniversite öğrencisiyim ufak tefek elime geçen paramı bir banka hesabında biriktirmek istiyorum.Bana kumbara tarzı bir banka hesabı önerebilirmisiniz.Yani açtığım hesaptan para kesmeyecek bankalar varmı varsa hangileri.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Enpara’yı tavsiye ederim. Başvurunuzu yaptıktan sonra evrakları ayağınıza getiriyorlar. Hesap işletim, EFT, vs. gibi ücretler yok. Herşey ücretsiz. Faiz oranları yüksek. Hem kumbara tarzı birikim hesabı açabilir, hem de vadeli hesap özelliğini kullanabilirsiniz.

 14. Clianbi

  Çok teşekkür ederim hocam.Halk Bankası-Ziraat Bankası veya İş bankasında bu tarz bir hesap açarlarmı hocam yani aynı şartlara uygun hesaptan para kesilmeyen,birikim hesabı.

  • Can Balkan

   Sanmıyorum. Belki öğrenci olduğunuz için hesap işletim ücreti almayabilirler. Gidip konuşun şube ile. Daha sağlıklı bilgi alırsınız.

 15. Eren

  Ben öğrenciyim ileriye dönük birikim yapmak istiyorum.Üstteki yorumları okudum ve linke baktim.Aciklamada 10 bin TL ye ayda 75 TL faiz verdiği yaziyor.Bu çok az değil mi ben bin TL yatirsam aylık 7.5 TL mi alacağım.Bir de ben aylık vadeli hesap açıp ayda bir para eklemek istiyorum sonraki ayın faizi hesaptaki paranın toplamı kadar mı faiz alacağım? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>