Para Biriktirmek için Banka Hesabı Açmak

Ev almak, düğün yapmak, arabayı yenilemek veya emekliliğinizde rahat etmek istiyorsunuz. Bunun için de para biriktirmeye karar verdiniz. Para cebinizdeyken veya normal banka hesabınızdayken ya harcıyorsunuz ya da değerlenmiyor. Bu durumda sizler için en iyi seçenek farklı bir banka hesabı açmak. Para biriktirmek için açacağınız banka hesabının iki özelliği olmasına dikkat edin. İlki, kesinlikle hesap işletim ücreti alınmayacak bir hesap olsun. İkincisi de, eğer sizin için de sakıncası yoksa faiz ödeyen bir hesap olsun ki paranız durduğu yerde değer kaybetmesin.

Ülkemizdeki mevduat bankalarının bir çoğunda para biriktirmeye yönelik ve genellikle adı da ”birikim hesabı” olan hesap çeşitleri mevcut. Farklı bir bankada hesap açtırmanıza gerek kalmadan, para biriktirmek için kendi bankanızın sunduğu hesap çeşitlerinden birini değerlendirebilir veya alışık olmadığınız bir bankada hesap açarak, her ay EFT yaparak parayı unutabilir ve ihtiyacınız olduğunda buradaki birikimlerinizi kullanabilirsiniz. Yani birikim hesabını bir nevi kumbara gibi düşünebilirsiniz. Şimdi gelin, kumbara hesabımızı hangi bankada açtıracağımıza karar verelim. ”En iyi birikim hesabı hangisi?” sorusunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

Para Biriktirmek için Banka Hesabı Açmak

Enpara Birikim Hesabı

Enpara, ülkemizde en çok sevilen bankacılık hizmetlerinden biri olmayı çok kısa süre içerisinde başardı. Tabi ki bu başarısında EFT ve Havale ücreti almaması, piyasa ortalamasından daha yüksek faiz vermesi, mükemmel müteri hizmetleri ve diğer şirketler ile düzenlediği kampanyalar ile çeşitli indirimler sunmasının payı var.

Enpara’nın tüm bu özelliklerine ilave olarak bir de ”Birikim Hesabı” mevcut. Enpara Birikim Hesabı, gecelik faiz veren ve faizi ertesi gün hesaba yansıtan, faizin piyasaya göre güncellendiği, para giriş çıkışlarından faiz kaybı yaratmayan bir hesap. Enpara’nın internet sitesinden açabileceğiniz bu hesap ile kendiniz bir birikim hedefi belirleyerek performansınızı da ölçebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, talimat vererek vadesiz hesabınızdan düzenli olarak birikim hesabınıza para aktarılmasını da sağlayabilirsiniz. Sadece Türk Lirası cinsinden açılabilen birikim hesabı, masrafsız ve kolay bir şekilde bankada para biriktirmek isteyenler için güzel bir seçenek.

Garanti Bankası Birikim Hesabı

Garanti Bankası, para biriktirmek isteyenler için çok çeşitli hesap seçenekleri sunuyor. Kolay Birikim Hesabı, Hedefli Biriktiren Hesap, Smart Birikim Hesabı, Harcadıkça Biriktiren Hesap ve Net Hesap adını verdikleri ve genel olarak baştan sizin belirlediğiniz tutar üzerinden aylık olarak para biriktirilmesine olanak sağlayan birikim hesapları ile belirli bir hedef belirleyerek de para biriktirmek mümkün.

Akbank Birikim Hesabı

Akbank, para biriktirmek isteyen ama başaramayanlar için birikim hesabı sunan bir diğer banka. Akbank Esnek Birikim Hesabı ile Türk Lirası’nın yanı sıra Dolar, Euro, Sterlin, Japon Yeni veya Ruble cinsinde de birikim yapabilmek mümkün. Hatta ilave olarak isterseniz düzenli aralıklarla çeyrek, yarım veya tam altın alabileceğiniz hesaplar da mevcut. Döviz ve altın birikimine ilave olarak isterseniz birikimleriniz Esnek Birikim Yatırım Fonu ile de değerlenebilir. Akbank birikim hesabına ödemelerinizi hesabınızdan veya kredi kartından ekstra bir ödeme yapmadan gerçekleştirebilir, ayrıca birikimlerinizin kim tarafından kullanılmak istediğine de karar verebilirsiniz.

İş Bankası Birikimli Mevduat Hesabı

Ülkemizde tasarruf bilincinin oluşmasında büyük katkıları olan İş Bankası’nın da para biriktirmek için bir mevduat hesabı mevcut. İş Bankası Birikimli Mevduat Hesabı ile Türk Lirası, Dolar veya Euro olarak hesabınızı 5 yıl vadeli olarak açabilir, düzenli ödemeler veya ara ödemeler ile birikimlerinizi artırabilirsiniz. Aynı zamanda birikimli mevduat hesabı, birikimlerinizin faiz kazanmasını da sağlar.

DenizBank Mevduat Biriken Hesap

DenizBank’ın ”Bütçeniz için küçük, para biriktirmek için büyük adım!” mottosuyla duyurduğu ve kredi kartınızdan veya vadesiz mevduat hesabınızdan vereceğiniz talimat ile birikim yapabileceğiniz Mevduat Biriken Hesap, Türk Lirası, Dolar ve Euro olarak açılabiliyor. DenizBank’ın, avantajlı faiz oranları taahhüt ettiği Mevduat Biriken Hesabın vadesi 3 yıl olmakla beraber faiz yıllık olarak hesabınıza işlemektedir. Hesaba para aktarımı aylık olarak yapılabildiği gibi 3 aylık olarak da yapılabilmektedir. Ayrıca, ara ödemelere de imkan tanınmaktadır.

ING Bank Biriktiren Turuncu Hesap

Ülkemizi avantajlı faiz oranlarıyla tanıştıran Turuncu Hesabın, para biriktirmek isteyenler için sunulan Biriken Turuncu Hesap çeşidi ile ”Ne Ara Biriktin Sen” dedirtecek kadar para biriktirebileceğinizi belirtiyor ING Bank. Aylık düzenli ödeme talimatı ile ister ING kredi kartınızdan isterseniz de vadesiz hesabınızdan, Biriktiren Turuncu Hesabınıza para yatırabilir ve Hoşgeldin Faizi de dahil olmak üzere avantajlı faiz oranlarından faydalanarak para biriktirebilirsiniz.

HalkBank Birikimli Mevduat Hesabı

Para biriktirmek için banka hesabı sunan bir diğer banka ise HalkBank. Birikimli Mevduat Hesabı adını verdikleri ürünleri ile, en az 3, en fazla 10 yıl olmak üzere hesap açabilir, hesabınıza aylık veya 3 aylık sürelerle para yatırma talimatı verebilirsiniz. Diğer bankalarda olduğu gibi kredi kartından veya vadesiz hesaptan vereceğiniz taliamt ile birikimlerinizi artırabileceğiniz Birikimli Mevduat Hesabı’nın faizi ise yıllık dönem sonlarından hesabınıza aktarılmaktadır.

HalkBank’a ilave olarak bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası da, benzer özellikler ile ”Birikimli Mevduat Hesabı” sunmaktadır.

Kuveyt Türk Altın Birikim Hesabı

Faizsiz yatırım imkanı sunan Kuveyt Türk, Altın Birikim Hesabı ile dilediğiniz tutar ve periyodu belirleyerek altın biriktirebilirsiniz. Dilerseniz cari hesabınızdan, dilerseniz de kredi kartınızdan vereceğiniz talimat ile düzenli olarak altın alıp biriktirmeye hemen başlayabilirsiniz.

Tüm bu birikim hesaplarına ilave olarak, devletin de tasarrufu teşvik etmek amacıyla oluşturmuş olduğu ve katkı sağladığı iki ayrı hesap türü de var. Bunlar Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı. Eğer, biriktireceğiniz parayı en az 3 yıl kullanmayacağınızı düşünüyorsanız ve şartları da karşılıyorsanız, para biriktirmek için bu hesapları da açtırabilir, devletten tasarrufunuz için katkı da almış olursunuz.

Damlaya damlaya göl olur.” demiş atalarımız. Sizin de bu hesaplardaki birikimlerinizin göl olmasını dilerim. Para biriktirmek için banka hesabı açmak konusu ile ilgili olarak sorularınız veya görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Taner

  Yastık altı altın günümüz şartlarında uygun değil mi?

  • Can Balkan

   Ben hiç bir dönemde yastık altında yapılan bir birikimin güvenli ve uygun olduğunu düşünmüyorum. Eğer altın biriktirme niyetiniz varsa dahi bunu banka hesabında gram altın alarak yapmanızı tavsiye ederim.

 2. Muhammet

  Yaptıgım yorum biraz kötü olabilir onun için özür dilerim. Yaşım suan 18 ve motor almak istiyorum bi banka hesabı açmak istiyorum para biriktirmek için ve çevremde duydugum yorumlara göre para yatırabilir fakat 2-3 sene boyunca o parayı alamazmışım ve bankada durdugu için faizlenip 10 bin param varsa 13-15 bin olacağını söylüyorlar ama lazım oldugu anda paramı geri alamıyor muyum ? sanırım anlatamadım ama umarım anlamışsınızdır iyi günler.

  • Can Balkan

   Tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadım. Ama eğer paranızı bankaya yatırıp faiz elde etmek istiyorsanız, vadeli mevduat hesabı açtırmak zorundasınız. Örneğin 3 aylık bir vadeli mevduat hesabı açtırabilir, 3 ayın sonunda faizli tutarı çekebilirsiniz veya tekrardan bir 3 aylık vadeli hesap daha açtırabilirsiniz. BU vadeleri siz belirleyebilirsiniz. İster 1 ay, ister 3 ay, ister 1 yıl. Eğer vadesinden önce paranızı çekerseniz, faiziniz yanar, faiz alamazsınız. Umarım anlatabilmişimdir.

   • Muhammet

    evet anladım teşekkür ederim

 3. Serpil

  En fazla ne kadar bankaya para yatirabilirim?Mesala her ay 200 tl olurmu?

  • Can Balkan

   İstediğiniz kadar tutarı yatırabilirsiniz. Bütçeniz için ne kadar birikim uygunsa yatırılabilir. Engel yok.

 4. Emre Kırbaş

  Can Balkan ;
  Üniversiteden yeni mezun olup iş hayatına atıldım , dolayısıyla da gelecek kaygıları bende de başladı.. Buna ilişkin olarak da birikim yapmak istiyorum.. Sizce en uygun birikim yolu nedir ? hangi bankayla hangi birikim yolunu izlememi tavsiye edersiniz. Hali hazırda garanti bankasında bulunan bireysel emeklilik hesabım var buna ilave olarak başka bir birikim hesabı daha açmak istiyorum bu konuyla alakalı bilgindirme yaparsanız sevinirim… İyi günler diliyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Açıkcası bu biraz da sizin yatırım stratejinizle ilgili. Örneğin dövizin ilerleyen yıllarda faize oranla daha fazla getiri sağlayacağını düşünüyorsanız, söz gelimi bir USD hesap açarak, her ay oraya 100 USD yatırabilirsiniz. Aynı şey diğer yatırım araçları için de geçerli. Tek dikkat etmeniz gereken husus, yıllık kullanım ücreti, vs. adı altında sizden sürekli para kesen bir hesabı kullanmamanızdır. Dişinizden tırnağınızdan arttırdığınız tutarları, bankaya komisyon olarak ödemeyin. Bu açıdan uzun yıllardır kullandığım Enpara benim favorim.

 5. Serpil

  Açtığım hesaba para alinicakmi?

  • Can Balkan

   Nereden açtığınıza bağlı.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>