Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Bankadaki kredi kartınızın toplam limitleri de kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması için önemlidir. 8 Ekim 2013 tarihinden itibaren, bankalar müşteri limiti uygulamasına geçmişlerdir. Örneğin Yapı Kredi Bankası’ndan 3 ayrı kredi kartınız var diyelim, bunların her birinin limiti 10,000 TL olsun. Sizin Yapı Kredi Bankası’ndaki toplam limitiniz 30,000 TL.  Kredi kartı asgari ödemesi hesaplanırken, bu tutar dikkate alınacak. 2014 yılı için 15,000 TL’ye kadar olan limitlerin asgari ödeme tutarı  %27, 15,000 TL – 20,000 TL arası limitlerin asgari ödeme tutarı %32, 20,000 TL’den yüksek limitlerin asgari ödeme tutarı ise %40. Yani diyelim ki Yapı Kredi Bankası’ndan almış olduğunuz, 10,000 TL limitli World Card’ınız Ocak 2014 ekstresi 4,000 TL. Sizin bankadaki toplam limitiniz 30,000 TL olduğu için, World Card’ın asgari ödeme tutarı 1,600 TL olacaktır.

Son olarak, kredi kartı ekstresinin hangi döneme ait olduğu da artık önemli. BDDK yaptığı düzenleme sonrasında, kredi kartı asgari ödeme tutarlarını kademeli olarak arttırdı. Buna göre, 2014 yılı için 15,000 TL’ye kadar olan kredi kartı limitlerinde asgari ödeme oranı %27 iken, 2015 ve sonraki yıllarda kredi kartı asgari ödeme oranı %30’a yükseliyor. 15,000 TL – 20,000 TL arasında limite sahip olan kredi kartları için 2014 yılında kredi kartı asgari ödeme oranı %32 iken, 2015 ve sonrası asgari ödeme oranı %35’e yükseliyor. 20,000 TL limitten daha fazlasına sahip kredi kartları içinse 2014 ve 2015 için asgari ödeme oranları %40.

Özet olarak kredi kartı asgari tutarını hesaplamak için, öncelikle bankalardan ilk kredi kartını ne zaman aldığımızı bileceğiz. Sonra, kredi kartımızın olduğu bankadaki toplam limitimizi bileceğiz. Son olarak, hangi yılda olduğumuz önemli olduğu için, kredi kartı ekstresinin hangi döneme ait olduğunu bulup, yukarda anlattıklarıma göre tutarı hesaplayacağız.

Biraz karışık gibi görünse de, kolay bir şekilde siz de kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır öğrendiniz. Ama anlamadığınız bir nokta varsa, buraya tıklayarak, kolay bir şekilde asgari tutarı öğrenme yöntemini yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir konu olursa, yazının altındaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

1 2
Comments
 1. cemile

  Benim kartim hcs bir tane var limiti 1000 tl 5000 tl ye yukselttim 1.600 tl lik alışveriş yapacagim asgarisi ne gelir 1 yili doldurdum cevaplarsaniz sewinirim Teşekkürler

 2. Can Balkan

  Cemile Hanım,
  Kredi kartınızı 1 yıldan daha uzun süredir kullandığınız için, asgari ödeme tutarınız ekstre tutarınızın %27’si olacaktır. Yani, 1,600 TL’lik harcamanın asgari ödeme tutarı 432 TL’dir.

  • TUĞÇE DOĞAN

   MERHABA KREDI KARTINI ALALI 1 YIL OLMADI DAHA KARTIMIN SUAN 1082,38 TL BORCU VAR ONCEKI EKSTRENIN ASGARISINI YATIRDIM BIR SONRAKI BORCLA BİRLESTİ 500 TL DAHA ALISVERIS YAPSAM 1582,38 TL NIN ASGARI ODEMESI NOLUR BIRDE BU EKSTERI BOLDURUP ERTELEM GİBİ BİRSEY VAR MI CAVABINIZI BEKLIYORUM. TEŞEKKÜRLER

   • Can Balkan

    Asgari odeme yaklasik 600 lira olacaktir. Alisveris yaptiktan sonra, bankalarin cagri merkezlerini arayip ekstra taksit yaptirabilirsiniz. Su anda da odeme guclugu cekiyorsaniz, ufak tutarli bir kredi cekip kredi karti borcunuzu kapatabilirsiniz.

 3. Dieter

  Merhaba, kredi kartım ile ilgili olarak kafama takılan soruları sormak istedim. Umarım cevaplarsınız, teşekkürler şimdiden.

  Axess kart kullanıyorum. Bu ayın 21inde hesap kesilecek. 3000 TL’lik dönem borcum var.
  Kredi kartını 2012 yılında almıştım. Sorularım:

  1. Asgari ödeme kaç TL gelecek?
  2. Bu şekilde kaç ay sadece ASGARİ ÖDEME hakkım var?

  Teşekkürler…

  • Can Balkan

   Sayın Dieter,
   Kredi kartınızın limiti 15 bin TL’nin altındaysa asgari ödeme tutarı, dönem borcunuzun (3,000 TL) %27’si yani 810 TL olacaktır.
   Asgari ödemenin üst üste kaç ay yapılabileceğine ilişkin bir düzenleme yok. Faizine katlandığınız sürece devam edebilirsiniz. Ama unutmayın ki, banka risk gördüğü takdirde her an kartınızı iptal edebilir veya süresi dolan kartınızı yenilemeyebilir.

 4. Dieter

  Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim…

 5. Hkan

  Bu ayki toplam borcum 1917 tl asgarisi ne kadardır acaba ? Birde asgari ödeme 3 ay sonra yapılamıyor deniyor doğru mu ?

  • Can Balkan

   Hakan Bey,
   Kredi kartınızı 1 yıldan uzun süredir kullanıyorsanız ve limiti 15 bin TL’nin altındaysa, 518 TL asgari ödemeniz olacaktır.
   Bir takvim yılı içerisinde 3 kez asgari ödeme tutarı yapılmazsa, kart nakit çekimine kapatılır. 3 ay üst üste asgari ödeme tutarı yatırılmaz ise ödemenin tümü yapılana kadar kart dondurulur. Bu iki madde haricinde asgari ödeme tutarının kaç ay üst üste yapılabileceğine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.

 6. nur demir

  merhaba benim şuan 350 tl borcum var öğrenci kredi kartında. asgarim ne kadar gelir ? ve kaç ay boyunca asgari devam edebilirim. en azından yaza kadar beni çıkarsın ki yazın ki bursla kapatayım hepsini 🙂

  • Can Balkan

   Merhaba Nur,
   Kredi kartının asgari ödemesi 140 TL olacaktır. Dilediğin kadar asgari ödemeyle devam edebilirsin.
   Kabul edersen benden sana bir tavsiye, daha öğrenciyken kredi kartı ile boğuşmaya başlama. Bir yakınından borç alarak, kredi kartını tamamen kapat. Hem başın ağrımaz, hem de faiz ödemezsin.

 7. ömer faruk

  Selam ben bi telefon aldım 1000 tl tek cekim yapıldı iş bankası işte üniversiteli. Aylık asgerisini ödeyeceğim bi. Acaba nekadar ödeyeceğim ve. Nekadar faiz binecek.?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1,000 TL’nin asgari ödemesi 400 TL’dir. Geri kalan 600 TL için, bir aylık 15 TL faiz ödersiniz.

 8. Hasan

  Merhaba,

  2 Ay önce yeni kredi kartım geldi bu dönem borcu 3.551 TL Asgari ödeme kaç tl olması gerekiyor Teşekkürler.

  Kart Limiti 3.789

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer 17 Aralık 2010 tarihinden önce almış olduğunuz herhangi bir kredi kartınız var ise, asgari ödemeniz 959 TL olacak. İlk kartınızı 17 Aralık 2010 tarihinden sonra aldıysanız, kredi kartı asgari ödeme tutarınız 1,420 TL olacak.

 9. murat perin

  ziraat bankası kredi kartım var 3 dönem asgari ödeme yapamadım 3. dönemin son ödeme tarihinden 10 gün sonra asgari ödemeyi yapabildim…
  bankayı aradığımda ziraat bankasının parasını korumak için kartı bloke ettiği ve tüm borcu ödeyene kadar da işlemin süreceğini aksi halde ödemezsem yasal haciz işleminin başlayacağını söylediler…..bu kurala göre 3 dönem asgari tutar ödeyenin kartı sonraki denemde tamamen kapatılacağı ve tüm borcun tahsilinin isteneceği söylendi…ben ne yapmalıyım

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Kart borcunuzun tamamını ödeyene kadar, kartınız blokeye alınmış. Maalesef yapabileceğiniz tek şey var, kredi kartı borcunuzu ödemek.

 10. rabia

  iş bankasinin işte universiteli kartini kullaniyorum kac ay ust uste asgari odeme yapabilirim asgari odeme yapmaya devam edersem bir problem olur mu

  • Can Balkan

   Faizine katlandığın sürece asgari ödeme yapmanın önünde bir engel yok. Kredi puanını kötü etkiler. İleride kredi çekerken zorluk yaşarsın.

 11. Serhat

  Garanti bankasından 1400 tl limitli kredi kartım var 285 tl aylık borcum var asgarisi ne kadar olur ? Birde günlük gecikme faizi ne kadar olur

  • Can Balkan

   285 TL’nin asgari ödeme tutarı 114 TL’dir. Günlük ortalama 1 lira faiz işler.

 12. Murat

  Sayın site yöneticisi;
  Uzun yıllar uzak durmayı başardığım asgari ödeme miktarını ödemeye bu ay mecbur kaldım. 3070 TL tutarındaki dönem borcu için asgari ödeme miktarından fazla olarak 1300 TL yatırdım. Kalan borç nasıl hesaplanacak? Açıklayabilirseniz memnun olurum.
  (Kullandığım kart için uygulanan nakit çekim faiz oranı %2,02’dir.)

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Kalan borcunuz 1,770 TL’ye hesap kesim tarihinizden itibaren faiz işletilecek. Bir sonraki ekstrenizde yaklaşık 36 TL faiz ödersiniz. Hesap kesim tarihini beklemeden yaptığınız ödeme olursa, o tutarlar için faiz işlemeyecektir.

 13. abdullah

  Kredi kartini alalim 3ay oldum toplam limiti 800tl 665 toplam borcu var asgari olarakta 291 tl geldi bu hesapta yanlis olan nedir acaba

  • Can Balkan

   Dönemi borcunuz 665 TL, asgari ödeme tutarınız ise 291 TL ise, asgari ödeme oranınız %44 oluyor ki, böyle bir oran mevcut değil şu anda. Ekstrenizi tekrar kontrol edip, bankanıza başvurabilirsiniz. Ek olarak, bu borç tutarı içerisinde nakit çekim var mı?

 14. abdullah

  Peki toplam 689 liranin asgarisi ne kadardir karti alalim 3 ay oldu

 15. abdullah

  Evet nakit cekimde var ayrica yapilan alisverislerde taksitli alisveriste yok

  • Can Balkan

   Nakit çekimin asgarisi olmaz. Nakit çekim hariç harcamanızın %40’ı asgari ödeme tutarınızdır.

 16. Yunus Emre VURAL

  Merhaba. G.Bank ‘tan 2 ay önce almış olduğum 1050 tl limitli kredi kartım var. Dönem içi harcama tutarı ; 200 tl ‘si nakit avans olmak üzere toplam 692 tl. Tahminen bu ay gelecek olan asgari ödeme tutarı ne kadardır ? Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarınız yaklaşık 400 TL olacaktır. Bunun 200 TL’si nakit avans, 200 TL’si ise 500 TL’lik alışveriş tutarının asgari ödemesi.

 17. Boran

  Selam hocam benim binyüz limitli kredi kartm var ay içinde 650 tl harcamam oluyor asgari ücret olarakta 230 gibi geliyor ve bende 500 tl yatiriyorum yani asgari ücret üstünde yatiriyorum 150 tl kalıyor bu 150 tl bir sonraki diğer Extreme mi yansiyor? Yani bu şekil bir sıkıntı olurmu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, dönem borcunuzdan eksik olarak yatırdığınız tutar, bir sonraki dönem borcunuza faizi ile birlikte yansıtılır. Bunun tek sakıncası var, ilerleyen günlerde beklenmedik bir harcama ile karşılaşırsanız, bütçe açısından zora düşebilirsiniz. Onun için en makul olanı, ödeme gücüne göre harcama yapmaktır. Kredi kartının bilinçli kullanımı bunu gerektirir. Böylelikle, bankaya da boşu boşuna faiz ödememiş olursunuz. Kolay gelsin.

 18. aylin

  merhaba kredı kartı lımıtım 3080 tl.bu ay donem ıcı harcamam 1600 tl asgarisi ne kadar gelir?

  teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 432 TL ile 640 TL arasında olacaktır.

 19. aylin

  Teşekkürler

 20. aylin

  Merhaba 1800 tlinın asgarisi ne kadar gelir?

  • Can Balkan

   720 TL gelir.

 21. Naciş

  Mrb,dört beş aydır kartımın asgarisini ödüyorum.Çok mu faiz ödüyorum?(kart borcum bu ay 1300 tl,diğer banka hariç)

  • Can Balkan

   1300 TL kredi kartı borcu için aylık 30 TL civarında faiz ödersiniz. Ekstrenizden bu tutarı net olarak görebilirsiniz. Tutar olarak az görünse de oran olarak kredi kartı gecikme faizi yıllık %30 civarlarındadır ve bu da bankaların tahsil ettikleri en yüksek faiz oranıdır. Kredi kartı borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödemenizi tavsiye ederim.

 22. onur

  merhaba,kredi kartı limitim 8500 tl aynı bankadan farklı kartlara sahibim.kartların birinden taksitli nakit çekim ve taksitli para işlemim olmuştu.bu kartın asgarisini ödersem taksitli nakit avansın taksiti ya da taksitli paranın taksiti ödenmiş oluyor mu , 8500 tl lik kredi kartımda 3500 tl borcum geldi asgarisini yatırırsam ne diger ay ne kadar faiz öderim,

 23. onur

  tekrar merhaba,8500 tl limitim var ama kullanıbilir limitim su an eksi -200 tl … dönem borcum 3500 tl geldi.asgarisini yatırırsam ne kadar faiz işler tam anlayamadım .limitim olmadıgı icin bunun dısında bir faiz işler mi ya da para yatırdıgımda limitimden düşer mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarını yatırdıktan sonra kalan borç tutarını 2 ile çarpıp 100’e bölerseniz yaklaşık ne kadar faiz ödeyeceğinizi bulursunuz. Örneğin 1500 TL asgari ödemeyi yaptınız. Geriye 2000 TL kaldı. 2000*2/100=40TL. Üzerine gelecek vergisi ile falan 50 TL olur aylık gecikme faizi.

 24. onur

  Can Bey , taksitli nakit avanslarım ve taksitli para işlemlerim olmuştu.bu ay 7. taksit ödenmesi gerekiyor toplam 9 taksit .3 tane var bu sekilde aylık ödeme tutarları ortalama 105 tl . kartların asgari ödemesini yaptıgım zaman(3 kartım var aynı bankadan 1 kartta topladım taksitli nakit avans ve taksitli para cekimlerini ) bu sekilde taksitli olan para ve nakit avans kapanıyor mu ? yani 7.taksiti ödenmiş sayılıyor mu

  • Can Balkan

   Onur Bey,
   Bankanın farklı bir uygulaması yok ise, taksitli nakit avansınızın 7. taksiti, asgari ödeme tutarının içerisinde bulunuyordur. Yani şöyle anlatayım, siz bu ay kredi kartından hiç harcama yapmamış olsaydınız, önceki dönemlerden gelen taksitli alışverişleriniz de olmasaydı ve yalnızca taksitli avans ödemeniz bulunsaydı; sizin asgari ödeme tutarınız 105 TL olacaktı. Umarım izah edebilmişimdir.

 25. onur

  yardım için teşekkürler

 26. Seçil

  500 TL 9 taksit nakit avansın geri ödemesi aylık ne kadar yansıyabilir?

  • Can Balkan

   65 TL civarında aylık ödemesi olacaktır.

 27. nazlı

  benim World kart kredi kartımı bundan 2 ay önce limtini yükselttim.1.000 lira nakit çekimde,1.000 lira alışverişte.toplam 2.000 lira yaptım.ama kredi kartını 10 yıldan beri kıllanıyorum.ben 1.700 liraya telefon almak istiyorum taksit seçeneği olmadığından tek çekim çektirmeyi düşünüyorum.1.700 liranın asgari ödemesi ne kadar olur ve ben asgarisini ödediğimde sonraki aylar bu asgari ödeme tutarı düşer mi? asgarisini ödersem borcum düşer mi? yoksa faizlenir mi ? bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Nazlı Hanım,
   Haddim değil ama ben naçizane telefonu almamanızı öneririm. Sizin finansal durumunuzdaki birinin yapacağı en mantıklı hareket bu olur. Ayda kenara 200-300 TL atıp, 6 ay sonra şimdi alacağınız telefondan çok daha iyisini alabilirsiniz. Ama yok illa alacağım diyorsanız da; buyurun sorunuzun cevabı:
   İlk ay 459 TL asgari ödemeniz olacak. İkinci ay 30 TL faiz ödeyeceksiniz; asgari ödeme tutarınız 343 TL olacak… Yani yaptığınız ödemelerle birlikte asgari ödeme tutarı azalacak, tabi ekstra harcama yapmazsanız. Ödemeleri tamamladığınızda 6 ay geçmiş olacak ve siz de 150 TL faiz ödemiş olacaksınız, telefonunuz da eskimiş olacak. Onun yerine 6 ay bekleyip, para biriktirerek telefonun daha yeni modelini almak daha mantıklı…

 28. Anıl

  Merhaba bnım işte universiteli kartım var 290 tl ıse borcum var kartı alalı bır ay oldu asgarısı ne kadar gelir

  • Can Balkan

   Merhaba, asgari ödeme tutarı 116 TL olacaktır.

 29. Ferdi

  Iki hafta önce yani 20.11.2014 tarihinde işte Üniversiteli kredi kartı aldım limiti 500 tl bunun asgarisi ne olur ?

  • Can Balkan

   200 TL.

 30. CANER

  Merhaba Can bey size bir sorum olucak.Öncellikle yardımınız için şimdiden teşşekürler.
  World kredi kartımın limiti 15 bin tlden az ve kartı 1 seneden fazla kullanıyorum.1.300tl lik bir telefon almayı düşünüyorum.Taksit seçeneği olmadığı için tek çekim alım yaptığımda kaç ay ne kadar asgari öderim ve faizi yaklaşık ne kadar olur ? Ayrıca 1 ay içerisinde toplam 2 ayın asgarisini yatırırsam faizde bi indirim olabilirmi ?

  • Can Balkan

   Caner Bey,
   1,300 TL’nin ilk ay için asgari ödeme tutarı 351 TL olacaktır. Bu tutarı ödedikten sonra kalan borç için de yaklaşık 25 TL faiz ödersiniz.
   Örneğin 1,300 TL’lik borcunuz için ilk ay 351 TL asgari ödemenin üzerinde bir ödeme yaparsanız (diyelim 00 TL ödediniz); geri kalan 600 TL için 15 TL civarında bir faiz ödersiniz. Yani, asgari tutarın ne kadar çok üzerinde öderseniz o kadar iyi olur ve borcunuz en kısa sürede biter. Ama benim nihai tavsiyem; para biriktirin ve telefonu sonra alın. Her ay 350 TL kenara koyarsanız; 4. ayın sonunda 1300 TL’lik telefonu zaten almış olursunuz. Hatta, faiz ödemeyeceğinizi varsayarsak, daha iyi bir telefon bile alabilirsiniz.

 31. yaşar

  iş bankasından üniversite öğrenci kredi kartı aldım limiti 1000 tl bunu asgarisi ne kadardır ?

  • Can Balkan

   400 TL.

 32. orhan

  Merhaba ben laptop alacam 4.000 TL’lik 4.000 TL’lik kredi kartı alsam laptopu 9 taksitle alsam bana maliyeti ne olur ? Bide kredi kartından fazla anlamam aylık mı yıllık mı ödeyecem ve ne kadar olduğunu açıklarsanız sevinirim.teşekkürler

  • Can Balkan

   Eğer laptopın 9 taksit satış fiyatı 4 bin TL ise, ek bir maliyeti olmaz. Her ay 444 TL taksit ödemesi olacaktır.

 33. elif

  Merhaba bnim dönem borcum 1.984tl asgarisi ne kadar gelir asgari ödersem faiz ne kadar olur birde faiz aylıkmı işleniyo yoksa asgari ödersem diğer aya kadar hergün faizmi biner

  • Can Balkan

   Merhaba, kredi kartı asgari ödemeniz 540 TL ile 800 TL arasında değişecektir. (kart limiti ve kredi kartını ne kadar süredir kullandığınıza bağlı olarak) 800 TL asgari ödeme yaptığınızı farz edersek, geriye kalan 1,200 TL için vergisi ile birlikte bir sonraki hesap dönemine kadar 30 TL faiz işleyecektir. Faiz günlük işler. Siz kalan ödemeyi yaptığınız anda, faiz işlemez.

 34. Yaşar

  Ben iş bankasından üniversite öğrenci kredi kartına 1000 tl borcum var ödeme geciktiğinde kaç tl faiz eklenir

  • Can Balkan

   30 TL

 35. serpil

  iyi günler kredi kartımla 1400 lik nakit avans kullandığımda asgarisi ne olur acaba

  • Can Balkan

   Merhaba, 420 TL olacaktır.

 36. yasin

  merhaba,bonus gold kart kullanıyorum 2013 yılında cıkartmıştım.bu ay 2.kez asgarisi yatırıcam.5400 tl civarında borç gelecek.asgari tutarı ne kadar olur ? ne kadar fazladan faiz işlemiş olur ? asgari tutarları yatırarak bu kartı kapatma imkanım var mı ? kart limitim 8250 .diğer ayda asgari tutarı yatırmayı düşünüyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarınız 1600 TL civarında olacak. Kalan tutar için bir aylık yaklaşık 80 TL faiz ödersiniz. Kart borcunuzu kapama niyetiniz varsa, tavsiyem ihtiyaç kredisi çekerek bu işi yapmanızdır. Çünkü, her ay asgarisini ödeyerek borcu kapattığınız takdirde çok fazla masraf ödersiniz. Aynı zamanda Findeks kredi notunuz da olumsuz etkilenir. En iyi çözüm ihtiyaç kredisi çekerek, kart borcunu kapatmak.

 37. mert

  Sorumun tam cevabını buldum. Teşekkürler.

  Ancak sonraki soruları okumaya başladım ve bizdeki okuma, anlama ve çaba gösterme seviyesi bu derece düşük olduğu sürece kart borçları hiç bitmez. Size de burada sayfalarca soru gelir. Kart borcunu %27 ile çarpmaktan aciz olunmamalı bence ..

  • Can Balkan

   Teşekkürler. Ancak 2015 yılı itibarıyla %30’a yükseldi. Bilgilerinize.

 38. Pınar

  Merhaba.asgarı ucret alan bırı bankadan 12 bın tl kredı cekebılırmı??

  • Can Balkan

   Merhaba. Findeks kredi notunuz yüksek ise; kredi çekme şansınız var.

 39. hasan

  Merhaba benim kredi kartin borcu 200 tl uni kart
  bunun asgarisi ne kadar gelir ve kac defa asgarisini
  oderim

  • Can Balkan

   60 – 80 TL arası gelir. Bir yıl içerisinde 3 defa asgari tutarı ödemezseniz, kartınız nakit çekime kapatılır.

 40. beyza

  Ödediğimiz asgari miktarı karttan geri kullanabiliyor muyuz

  • Can Balkan

   Evet kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırdıktan sonra limitiniz açılır ve o tutarı kullanabilirsiniz.

 41. derya

  Merhaba öğrenci kartı kullanıyorum 350 lira borcum geldi asgarisi de 93 asgari ücretin bir zararı var mı ne kadar faiz geliyor asgari odersrm tşk ederim

  • Can Balkan

   Asgari tutarı ödedikten sonra kalan 250 TL için 5-6 TL civarında aylık faiz ödersiniz. Ama asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirmeyin. Kredi kartınızı bilinçli kullanın.

 42. hatice

  merhabalar benim kartımın toplam borcu 453 tl gözüküyor ve iş bankası öğrenci kartım var ilk ay ilk defa kullandım sizce asgarisi ne kadar olur limitim zaten 600

 43. Eren

  benim işte üniversiteli kartım var 500 tl limiti var ben 360 tl harcadım 360 tl nin askerisi ne kadar olur. Yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   360 TL’nin asgari ödemesi 144 TL olur.

 44. Mesut

  BENİM 800 TL LİK ÖĞRENCİ KARTI VAR BEN 600 TL’LİK BİR ALIŞVERİŞ YAPTIM BU BORCU HER AY ASGARİ TUTARLA ÖDEMEK İSTİYORUM bUNUN FAİZİ NE KADAR OLUR.!!!

  • Can Balkan

   Aylık 10 lira civarında faiz ödersin.

 45. mustafa

  2009 2010 yillarinda kredi karti kullandim kapattim simdi yeniden aldim limitim 4000 tl 2kere 250ser tl nakit avans cektim 500tl fatura odedin 200 tl alisveris toplam 1200 tl asgari odeme ne olur…

  • Can Balkan

   1200 TL’nin asgari ödemesi 480 TL olur.

 46. ELA

  Kredi kartım iş bankası 1 yılı geçti 3.00 TL borcum var asgarisi ne kadar gelir

  • Can Balkan

   1.2 TL gelir.

 47. 1000 TL’lik kredi kartım var yaklaşık 20 aydır kullanıyorum.9 taksitle 900 TL’lik taksitle eşya alsam bunun asgarisi ne olur?

  • Can Balkan

   İlk ay 40 TL ödersiniz, ikinci aydan sonra da aylık 60 TL civarında olur.

 48. MELTEM ARICI

  6 YILDIR KULLANDIGIM KKARTININ 1847 TL DONEM BORCUNUN ASGARISI NE KADAR OLUR ACABA

  • Can Balkan

   555 TL asgari ödemesi olacaktır.

 49. Anıl

  Merhaba kartimin limiti 800 lira tek cekim olarak 500 tl harcasam asgari tutari ne kadar olur acaba ?

  • Can Balkan

   Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 150 TL veya 200 TL olacaktır.

 50. saniye

  5000 TL kredi kartının 4600 TL limit olarak doldu asgarisi ne gelir 1 yılı oldu kartı allalı

  • Can Balkan

   Kredi kartınızın adgari ödeme tutarı 1,840 TL olacaktır.

 51. ilkay

  benım bankası ıste unıversıtelı kredı kartım var ve borcu bu ay 505 lra asgarısı ne kadar odenır ve asgarıden fazlasını odeyınce faız gelmıyor dıe bılıyorum bır de mesela 505 lıralık borcun 360 nı odedm dıyelm sadece 360lık bır lımıtım mı olacak yanı onu anlamadım ve kredı kartım henuz yenı 1 yıl oolmadı

  • Can Balkan

   505 TL kredi kartı borcu için asgari ödeme 202 TL olacaktır. İşte Üniversiteli kredi kartına özel bir uygulama yoksa, ödemediğiniz tutar için bütün kredi kartlarında faiz ödersiniz. Ama asgari tutarı ödemediğiniz takdirde, ödeyeceğiniz faiz daha yüksek olur. 505 TL borcun 360 TL’sini öderseniz; 360 TL limiti tekrar kullanabilirsiniz. Geriye kalan 145 TL borç, faizi ile birlikte bir sonraki aya devrolur.

 52. murat

  benim işte üniversteli kredi kartım var bu ay 700 tl ödemem gerekiyor ona bunun asgari ödemesi ne kadardır ve bu asgari ödeme 700 liradan mi düşüyor

  • Can Balkan

   280 TL asgari ödemesi olacaktır. Bu tutarı ödedikten sonra, bir sonraki aya 420 TL borç devir olur.

 53. bilal doğan

  merhaba benim finansbank kredi kartımın toplam ödemesi 4000 tl olup bu ay 1200 tl yatırdım ve bunu alışverişte 1200 tl olarak kullanmak istediğimde bana 800 tl den başka bakiye kullandırmıyor bunun sebepi ne olabilir şimdiden teşekkürler..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Finansbank müşteri hizmetlerini arayarak sorunu öğrenebilirsiniz. Aklıma gelen tek olasılık, faiz ama 400 lira olması mümkün değil.

 54. şamil

  640 tl borcum var şubat ayı bizim için sıkıntılı oldu maaşım düşük yatacak kartın borcunu 640 değlde 450 yatırsam geriye kalan 190 tl için 1 ay boyunca ne kadar faiz birikir borcun miktarı ne olur ?

  • Can Balkan

   190 TL kredi kart borcunun bir aylık faizi 5 TL civarında olur. Borcunuz 195 TL’ye yükselir.

 55. atakan

  mrb benım 234 tl borcum acaba ne kadr asgarı olarak gelir cevap verrsenız cok mennun ourum sımdıden tşler

  • Can Balkan

   Merhaba, 234 TL kredi kartı borcunun asgari ödemesi 90 TL civarında olacaktır. İyi günler.

 56. necmettin erkal

  iyi günler 2 kredi kartım var limitleri full geçen ay birisi 1250 digeri 500 tl 1 ayda harcama yapmıştım hepsini 1250 olanda 400 digerinde 150 tl asgari ödeme geldi ödedim 2 sini ve tekrar limitleri fulledim bu ay ödemem gereken miktar aynı mı olacak yoksa az harcama yaptığım için daha az mı olur teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla, ödediğiniz asgari tutarı tekrar harcadınız. Bu durumda asgari ödeme tutarınızda bir değişiklik olmayacaktır. Borç tutarı aynı olduğu için asgari ödeme tutarı da aynı olacak. Hatta bu ay ödemediğiniz tutar için faiz geleceği için, küçük bir artış da olacak asgari ödeme tutarınızda.

 57. burak

  Benim kartım yeni geldi limit 500 tl hepsini harcadımm asgarisi ne kdr gelir tek cekimm 500 tllik alişveriş

  • Can Balkan

   Kredi kartı asgari ödeme tutarı 200 TL olacaktır.

 58. esin

  Merhaba,
  Kredi kartimin gecen ay asgarisini yatirdim 750 tl kalan borc gozukuyor bu ay ise taksitli alisverislerim oldugu icin 800 tl daha gelicek yine asgarisini yatiricam fakat ben 800 tlnin mi asgarisini odicem yoksa 750+800 olup toplaminin mi asgarisini odicem?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1.550 TL’nin asgarisini ödeyeksiniz. Hatta 750 TL için de 15 TL civarında kredi kartı gecikme faizi binecek, toplam 1.570 TL’nin asgarisini ödemeniz gerekecek.

 59. ŞBO

  kredi kartım 500 tl gelmiş Asgarisi 184 tl ben 300 ödesem borç düşermi ve fAİZ NE KADAR OLUR 200 KALDI YA ÖBÜR AYA KAÇ LİR olur

  • Can Balkan

   300 TL öderseniz, 200 TL borcunuz kalır. 200 TL’nin bir sonraki ay için asgari 80 TL olur. 200 lira için kredi kartı gecikme faizi bir aylık 5 lira civarında olacaktır.

 60. elif

  Merhaba Can bey,
  750 TL olan kredi karti limitimden 650 liralik harcama yaptim 550 lirasi ile 3 ay taksitli alisveris yaptim asgari odeme tutarim ne kadar olacaktir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu ay kredi kartı borcunuz 284 TL, kredi kartı asgari ödeme tutarınız ise 114 TL olacaktır.

 61. hasan

  Merhaba
  Ben 2 dönemdir kredi kartımın asgarisini geç tarihlerde yatırıyorum. Örneğin son ödeme tarihi şubat 7 de olan kredi kartı asgari ödememi 10 şubatta yaptım, 7 martta olan asgari ödememi 10 martta yaptım, şimdi bu ay 7 nisan olan asgari ödememi 10 nisan da yaparsam kredi kartım alışverişe kapatılır mı ya da bloke olur mu? yoksa yatırdığım asgari tutar kadar kullanmaya devam ederbilir miyim alışverişlerde?

  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yönetmelik gereğince “Bir takvim yılı içerisinde üst üste 3 defa, son ödeme tarihine kadar dönem borcunun asgari ödeme tutarından az ödeme yapılan kredi kartları ile dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar nakit çekim işlemleri ve mal ve hizmet alımı gerçekleştirilemez.” Bu durumda, 10 Nisan’da ödeme yaparsanız, kartınız borcunuzun tamamını ödeyene kadar kullanıma kapatılacaktır.

 62. meltem

  benim 500 tlilk like kardım var borcum 500 tl ilk ayım nekadar asgarı öderim

  • Can Balkan

   Kredi kartı asgari ödeme tutarı 200 TL olacaktır.

 63. deniz

  Bnm bu ayki asgari ödemem hesaplanmadi toplam ödeme396 hesap Özeti borcu 202 ama asgari ödeme yazmio isişte üniversite kartı var. Son ödeme 20.03.14 yazıyor bir sonraki hesap kesim 10.05.2015 yaziyr..ben hep asgari tutarı oduyrm sıkıntı olur mu ve faiz islese odenecek tutarin arttigini gorebilirmyz

  • Can Balkan

   Nasıl olmuş anlayamadım. Çünkü Nisan ayında da hesap kesimin olması gerekiyordu. Ayrıca asgari ödeme tutarı; belki bir önceki ay fazla ödeme yaptığınız için görünmüyordur.
   “hep asgari tutarı” ödemek sağlıklı bir yöntem değil. Hem kredi notunuz düşer, hem de boşu boşuna faiz ödemiş olursunuz. Faiz işlediğinde ödenecek tutarın arttığını görürsünüz.

 64. Damla

  mrhbalar ben 500 tllik kredi kartı başvuru için bankaya gideceğim ilk harcayacağım tutar 250 tl olacak alışveriş için harcayacağım yani asgarisi ne kadar gelir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   250 TL’nin asgari ödeme tutarı 100 TL’dir.

 65. gulcan

  Işte üniversiteli kart limitim 400 hesap Özeti 401.72 krs faiz tutarı 5.39 asgari ödeme 160 lira .Bu faiz asgari ödemeyi yapsam hergün mu işleyecek yyoksa aylık mi 5-6lira civarı faiz odencek

  • Can Balkan

   Asgari ödemeyi yaptıktan sonra, kalan 240 TL için günlük faiz işler. Ama bu günlük faizlerin toplamı ay sonunda 6 TL civarında olur.

 66. Gülcan

  Çok teşekkürler can Balkan bey. Allah razi olsun sizden

 67. emre

  iyi gunler kolay gelsın

  benım sorum olacaktı ben unıversıte ögrencısıyım ve kyk dan ögrenım kredısı alıyorum ve genckart yanında bıde kredı kartı özellıgı var ve bende cok sıkıştıgım için kredı kartı nı kullandım limit 500 tl kart ise şubatta aldım benım asgarı ödemem ne kadardır asgarı ödemesını sımdı ödeyıp gerı kalanı geleck ay ödesem kafam agrır mı ? cevabınızı beklıyorum sımdıden tesekkurler ….

  • Can Balkan

   Merhaba,
   500 TL kredi kartının asgari ödemesi 200 TL’dir. 200 TL’yi ödedikten sonra, kalanını bir sonraki ay ödeyebilirsiniz. Lakin kalan borç için 6-7 TL civarında faiz ödemeniz gerekecek. Ayrıca, zamanında ve eksiksiz ödenmeyen kredi kartı borçları, kredi notunuzu da olumsuz etkiler.

 68. hi

  Bir senedir asgari ücret ödüyosak kredi almamizi ilerde nasl etkiler

  • Can Balkan

   Kredi notu hesaplamasında sistem kullanıcının borçlarını zamanında ve eksiksiz yatırmasını bekliyor. Bu durumda asgari tutar ödediğiniz için, kredi notunuza olumsuz yansıyacaktır. Ama hiç ödememekten daha iyidir.

 69. mert

  can bey 500 tl limitli kartımın bir buçuk aydır borcunu ödemedim.bana msj geldi kartınız kullanıma kapanmıştır diye..2 ay dolmasına 2 gün var ve ben asgarisini(154 tl ) yatırdım..tekrar kullanıma açılırmı yoksa tamamımı yatması gerekiyor..

  • Can Balkan

   Mert Bey, bir takvim yılı içerisinde 3 kere asgarisini ödememişseniz, kartınız kullanıma kapanıyor ve borcun tamamını ödeyene kadar da açılmıyor.

 70. ilknur

  Can by benim 2009 dan itibaren 1500 limitli kredi kartı var 600 tek çekimin asgari ne olur

 71. Emre Çelik

  Dönem borcum 2.900 TL asgarisi ne gelir kalan borç için ne kadar faiz gelir !!

  • Can Balkan

   Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 1160 TL olacaktır. Asgarisini ödediğinizde geriye kalan 1740 TL içinse, 40 TL civarında faiz gelecektir.

 72. HANDAN

  Merhaba,
  yeni 5000tl limitli kredi kartım var 500 nakit çekim 650 alışveriş vs.
  bu ayki asgarisi ne gelir acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba Handan Hanım,
   Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 500 TL civarında olacaktır.

 73. Derya

  Kart limitim 4400 kullanılabilir limitim 400 görünüyor asgarisi ne kadar gelir acaba ?( Kartımın 1100 lirası taksit şeklinde 4 ve 6 gerisi içte kalan borç ve harcadıklarım)..

  • Can Balkan

   3000 TL civarında dönem borcunuz var. Asgari ödemeniz 1200 TL civarında olacaktır.

 74. 480 tl nin asgari ücreti kaç?

  • Can Balkan

   192 TL.

 75. Aslı

  Merhabalar Axees kredi kartım var ve bu ilk ayım. Bua y yaptığım harcama 500 civari. Asagri borcum ne kadar gelir ?

  • Can Balkan

   Merhaba, axess kredi kartı asgari ödeme tutarınız 200 TL olacaktır.

 76. fananamo

  Iste universili kartin ne kadar limiti var ? Diyelim universiteli karttan 500 lira ceksem asgarisi ne kadar olur diger asgari fiyati nasil olur ?

  • Can Balkan

   500 lira kredi kartı borcunun asgari ödemesi 200 lira olacaktır.

 77. fatma

  merhaba. axess kredi kartım var benim. toplam limit: 6.200 TL
  Dönem içi Harcama : 1.513,43 TL – kullanılablir limit : 690,06 dir. Acaba bu ay asgari ödeme tutarı ne kadar gelir.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu soruya cevap verebilmek için “gelecek dönem taksitlerini” de belirtmeniz gerekiyor.

 78. tekin

  Merhabalar.kredi kartlarının asgarisi neye göre hesaplanıyor.(limitin 800 tl )yardımcı olursanız sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Kredi kartı asgari ödeme tutarı ekstre tutarınıza göre hesaplanıyor. Aylık kredi kartı borcunuzun %40’ı asgari ödeme tutarıdır.(Kredi kartı kullanım yılı ve kredi kartı limitine göre değişiklik gösterebilir.) Sizin durumunuzda 800 liranın asgari ödeme tutarı 320 TL olacaktır.

 79. ahmet yılmaz

  merhaba bir bankaya toplam 750 tl borcum var ekstresi 272 tl asgarisi 110 tl ve bana banka takibine alınmamanız için borcunuzu odeyin diyor ancak ben gelecek ay ödeyebilirim ödemessem ne olur diye sorucaktım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaya olan ödeme geçmişinizi bilmediğim için birşey söylemeiyorum maalesef. Lakin, bankalar müşterilerini 90 gün boyunca ödenmeyen borçlar için yasal takibe alabilirler. Borcunuzu ödeyebileceğiniz güne kadar bu yasal süreyi aşmayacaksanız, sıkıntı yapmanıza gerek yok.

 80. Onur

  Ben Denizbank kredi Kartı kullanıyorum her ay borcumun hepsini ödüyorum be ödedikten iki gün sonra tekrar çekiyorum ama Hercai düzenli ödüyorum bi sıkıntı olurmu acaba

  • Can Balkan

   Faizine katlanmak dışında bir sıkıntı olmaz. Size tavsiyem borcunuz kadar tüketici kredisi çekerek, kredi kartı borcunuzu kapatmanızdır. Böylelikle kredi kartı nakit çekimi için yüksek faiz ve komisyon ödemekten kurtulmuş olursunuz.

 81. Kredi kartim 1000 tl suan toplam 1.024 tl borcum gozukuyo asgari odeme tutari ne kadardir.tsk.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   1024 TL kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 410 TL olacaktır.

 82. Köksal

  Merhabalar benim bu dönem ki borcum 6.000 tl asgari ödemesi ne kadar olur tsk ederim şimdiden

  • Can Balkan

   Merhaba,

   6000 TL kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 2400 TL olacaktır. (Kredi kartı kullanım yılı ve kredi kartı limitine göre değişiklik gösterebilir.)

 83. Abdullah

  Yapi kredi word kartım var limiti 700 lira world gold karta başvurdum limitim ne kadar olur bana 10000 lira limit vaadiyle yazdılar bu kartı kartım onaylandı internet bankaciliginda limiti 700 lira gözüküyor kart daha gelmedi

  • Can Balkan

   Müşteri limitiniz artmadıkça Yapı Kredi Gold kartınızın limiti de artmaz. Şubedeki arkadaşlar bu şekilde bir yönlendirme yaptılarsa kendileri ile tekrardan konuşun.

 84. ismail kesgin

  Iyi gunler dilerim 84oolira mart ayinda kart cektim nisan ayinda 2650 mayisda2200haziranda1900 Temmuz da 1000 lira yatirdim bu alisveristen dogan faiz miktarim ne kadardir ( arada alışveriş yaptigim icin hesaplayamadim) yardimci olurmusunuz

  • Can Balkan

   Oldukça çetrefilli bir soru sormuşunuz. Bahsettiğiniz süre içerisinde 350 lira gibi bir faiz ödemeniz olmuştur.

 85. nisa

  Acil yardim eder misiniz is bankasi iste uni kredi karti aldim bir hafta once limitim 500 iken 800 yaptm ve tek cekimlik bi alisverisle 650 tl harcadim asgari odemem ne olur

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Iste Universiteli kredi karti asgari odeme tutariniz 260 TL olacaktir.

 86. Turgut

  Mrb can bey bu ayki harcanan 1321 TL toplamda 2990 TL borcum var garanti kredi kartına acaba asgarisi ne gelir ?

 87. simge

  merhaba kredi kartı borcu ödemesiyle ilgili bilgi almak istiyorum borcu ödemek istediğim zaman bankamatikte karsıma hesap özetinın tutarı daha sonra asgari ücret tutarı en son toplam borç geliyor ben bunlardan asgari tutarı ayrı toplam borcu ayrı mı ödemek zorundayım ilgilenirseniz çok memnun olurum iyi günler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tek seferde hesap ozeti toplamini odemeniz yeterlidir. Ayri ayri odeme yapmaniza gerek yok. Ayrica toplam borc, bir sonraki donemde odemeniz gereken taksitleri de icerir. Sizin bu ay odemeniz gereken tutar, hesap ozeti tutaridir.

 88. DAMLA

  kredi kartı alacağım 500 tl veya 650 tl limitli 300 tl’lik alışveriş yapsam ama yaptığım alışverişlerin taksidini biraz çok tutarsam asgarisi daha mı az gelir???

  • Can Balkan

   Evet. Asgari odeme tutari, o ay odeyeceginiz taksitlerin asgarisidir. Yani taksit sayiniz ne kadar fazla olursa, kredi karti asgari odemeniz o kadar az olur.

 89. Özge

  Merhaba 1000 tl nakit avans cektim 2000 lirada harcamam var asgari odemem ne kadar gelir ?

  • Can Balkan

   1200 TL asgari odemeniz olacaktir.

 90. Kerim

  iyi günler.. 400 tl limiti olan işte üniversiteli işbankası kartımda 400 lirayı harcadım. asgeri borcum ne kadar olur ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   400 TL kredi karti harcamasinin asgari odeme tutari 160 TL olacaktir.

 91. Yahya Baştürk

  Sevgili can;

  Garanti bankası bonus kart sahibiyim. Bankacılık sektöründen ilk kredi kartımı alalı 10 yılı geçmiştir. Şuan kullandığım kartın limiti 4000 tl, Büyük kısmı taksitli alışveriş olmak üzere 3000 tl si dolu.

  sorum şu;
  1 yıl boyunca Asgari ödeme ile borcum büyür mü? Çünkü ödediğim miktarı tekrar harcıyorum!

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu sorunun cevabi taksitli alisverislerinizde gizli. Basit bir ornek ile gidelim. Bu ay kredi karti ekstre borcunuz 1000 TL diyelim. Asgari odeme tutariniz da 300 TL. Bu ay 300 TL asgari odemeyi yaptiniz ve ay icerisinde 300 TL daha harcadiniz. 700 TL gecen aydan kalan borcunuz, 300 TL bu ayki harcamaniz, 15 TL kredi karti faizi ve diyelim ki 100 TL de onceden yaptiginiz alisverislerin bu aya yansiyan taksitleri. Bu durumda borcunuz 1150 TL olacak. Bir onceki aya gore borcunuz artmis gorunuyor. Goreceli olarak kredi karti borcunuzun ekstre tutarinin azalmasini saglamak istiyorsaniz, ay icerisinde yaptiginiz harcamalar, kredi karti faizi ve ilgili aya yansiyan taksitlerin toplami, asgari odeme tutarinizdan az olmalidir.

 92. sonkan

  meraba 3.350 tl limitinde kredi kartım var 1600 lira borcum var ne kadar asgari gelir bide akbank kartını kullanıorum 1 seneyi geçmedi kartı alalı 5-6 ay önce aldım fakat 2 sene önce garanti bankasının kredi kartını kullanmıştım bu etkilermi asgariyi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1600 TL’nin asgari odeme tutari 640 lira olacaktir.

 93. Yahya Baştürk

  Teşekkür ederim…

 94. Oğuz

  Yeni bi kredi kartı geldi limiti 6300 tl ben bu ay 550 civarı harcama yaptım asgarisi ne kadar gelir bide bi ay asgari ödesem 2.ay ne kadar faiz biner

  • Can Balkan

   550 lira kredi kartinin asgarisi 220 lira olacaktir. Ilk ay yalnizca asgarisini oderseniz 2. aya 10 lira civarinda gecikme faizi sarkar.

 95. ALKAN BECERİK

  Merhaba

  Yapıkredi den maaş kartım vardı -1500 limitli bnm karta maaş yatmıyor ben bunu aylık faaiz bindirmeden nasıl kaptabilrim bi öneriniz varmı şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Kredili mevduat hesabinizdan para cektiginiz anda faiz islemeye baslar. Onun icin faiz binmeden diye kapatmaniz mumkun degil. En iyi yapacaginiz is, diger hesabinizdan 1530 lira civarinda parayi Yapi Kredi hesabiniza aktarip, sonrada kalirsa 1-2 lira borcunuzu da kapatip, helallesmek olacaktir.

   • ALKAN BECERİK

    peki aylık 100-150 tl bir miktarla bu hesabın faaiz alma durumunu bitirip hesabı kapatabilirmiyim ?

    • Can Balkan

     Tabi 1.5 sene falan surer, ama sonunda borcunuz biter.

 96. Ekrem

  Iyi gunler 7200 tllik nakit cekim yapacagim kredi kartimdan.askeri odemesi olur mu? Ve nekadar faizi olur.tesekkurler.

  • Can Balkan

   Merhaba Ekrem Bey,
   2900 TL asgari odemesi olur. Cekimi yaptiginiz ilk gunden itibaren de faiz islemeye baslar. Aylik faiz 200 TL civarinda olacaktir.

 97. Ceren

  Merhaba benim kartim paraf kart babamın ek karti ve ben 5 aydır sadece asgarisni yatıyorum. asgarisini yatirmamdan dolayi banka uyarı yapar mı arayarak?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanin asil kart sahibini arayip aramayacagini sormak istiyorsunuz anladigim kadariyla.
   Bankanin babanizi arayacagini veya mesaj ile iletisime gececegini sanmiyorum. Lakin, bazi asil kart ekstrelerinde ek kartlarin borclari gorunebilir.

 98. Benim 5650 tl lik garanti Bonuscard kartım 10 gün önce geldi 1000 TL’lik giyim üzerine alışveriş yapmak istiyorum 10 taksit yapsam ayda 100 tl ödeme imkanım varmı cevaplarsanız sevinirim

  • Can Balkan

   Kredi kartlarinda su an 9 taksit siniri var hala. Dolayisiyla, 1000 TL’lik giyim alisverisi yaparsaniz 111 lira taksitler ile odersiniz. Sorun olmaz.

 99. Aykut

  Merhaba,
  Ziraat bankası kredi kartımın limiti 1800 TL ve ben 1800 TL’ lik alışveriş yaptım. Her ay asgarisini ödemeyi düşünüyorum. Asgari tutar yüzde kaç ve borç bittiğinde toplam ne kadar ödemiş olurum ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi karti asgari odemesi toplam borcun %40’i. Her ay asgarisi odenirse borc sonsuza kadar surer 🙂 Ama ornegin ilk ay 720 TL asgari odeme yapar, sonraki ay 500 TL oderseniz, son aya da 650 TL gibi bir tutar kalir. Toplamda da 3 ayda 100 TL civari faiz odemis olursunuz.

 100. taner

  Merhaba,
  Herkese nazik bir şekilde cevap yazdığınız için kutluyorum.
  Benim sorum çok basit:
  1) 6,600 TL limitli kredi kartımın sadece minimum ödemesini (hiç geciktirmeden) yaparak 12 ayda benden çıkacak ekstra rakam,
  2) aynı kartın aynı şartlarda tüm aylık minimum ödemesini yaptığımda ve borç bittiğinde benden toplam çıkacak miktar 🙂
  6,600’ün yarısını nakit çekim varsayabiliriz.
  Şimdiden çok teşekkürler.
  İyi seneler!

  • Can Balkan

   Merhaba Taner Bey,
   12 boyunca yalnizca kredi karti asgari odemesini yaparsiniz, 12 ay sonunda nakit cekim ve alisveris faizi icin toplamda 450 TL civarinda faiz ve BSMV odemeniz olur. Cebinizden cikacak toplam miktar ise 7050 TL civarinda olur.
   Size de iyi seneler diliyorum.

 101. muberra

  Merhaba. Is bankasi iste universiteli 500 tl limitli kredi kartim var donem borcum olan 351 tlyi odedigim halde su an kullanilabilir kart limitim 382 tl. Neden limitim 500 olmadi tum borcu odememe ragmen anlamadim. Yardimci olur musunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sonraki donemler icin taksitli alisverisiniz vardir. Yani soz gelimi bu ay 120 TL’lik 4 taksitli alisveris yapmissaniz, 30 TLsi bu ayki ekstrenizde gorunur, geri kalan 90 TL’si sonraki aylarda gelir. 90 TL de harcanabilir limitinizden duser. Yani kisaca kredi karti limitinize taksitli alisverisler de dahildir.

 102. yeşim

  benim 5400 tl borcum var .Kart lımıtım 15000 ın altında aylık asgari ödemem ne kadar olur

  • Can Balkan

   5400 TL harcamanizin hepsi tek cekim alisveris harcamasiysa, kredi kartinizin 2160 TL asgari odemesi olacaktir.

 103. Merhaba ben 750 tl limitli axess kart aldım kart pek kullanan biri değilim sorum şu her halükarda bnm bu karta aylık ödemem ne olur

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartinizdan hic harcama yapmazsaniz, odeme yapmaniza da gerek yok. Velev ki, 750 liranin hepsini pesin olarak harcadiniz, asgari odeme tutari 300 lira olacaktir. Eger kredi kartinizdan 9 aylik taksitli bir harcama yaparsaniz, aylik 85 lira taksit odemeniz olur.

 104. Aliye

  1700 TL lık kredi kartı harcanan var bana ekstre ne kadar gelir garanti bankası TSK ederim

  • Can Balkan

   1700 lira kredi kartı borcunun asgari ödemesi 680 lira olacaktır.

 105. Seren

  Ben 2016 da 5 gün önce kart aldım bonus gold 1200 tl harcama yaparsam kaç tl asgari tutar öderim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1200 TL kredi kartı borcunun asgari tutarı 480 TL olur.

 106. Merhaba benim bonus garanti kredi kartı borcum 447.09 geldi yani bu ayki ödemem minimum ödesem kaç tl ödemem gerekiyor kart limitimde 4 bin birde son ödeme günü ödesem minimum tutarı oluyor mu banka kabul eder mi yoksa son ödeme gününden öncemi ödemem gerekiyor minimum tutarı Teşekkürler

 107. Merhaba birde bu ay minimum tutarı ödediğim için gelecek aya faiz yada ödeme tutarı kaç TL eklenir Teşekkürler

 108. Merhaba garanti bonus kartım kapalıydı yeniden aynı kartı borcumu ödeyip takibi kaldırıp açtırdım 4 bin TL limitli diğer maillerimle birlikte okuyup cevap atarmısınız Teşekkürler

 109. Yani kartımda takip vardı yapılandırma oldu borcu ödeyip aynı hesabı yapılandırıp 4 bin TL limitle açtırıp kullanmaya devam ediyorum diğer mailde anlattığım minimum ödeme tutarım bu kart için geçerli 447.09 minimum ne kadar öderim bide son ödeme günü ödesem minimum tutarı banka kabul ediyor mu yoksa bi kaç gün önce mi ödenmeli Teşekkürler

  • Can Balkan

   Gülsen Hanim,

   447 TL harcamanizin asgari odemesi 180 lira olur. Kredi kartinizin son odeme gunu 20 Ocak ise 20 Ocak’ta da odeyebilirsiniz. Sorun olmaz. 180 TL borcunuzu odedikten sonra kalan 270 TL borcunuz icin 6-7 lira faiz gelir.

 110. Peki teşekkür ederim geri kalan 270TLde gelecek aya yansıyor ozaman değil mi Teşekkürler

  • Can Balkan

   Evet.

 111. Birde minimum tutar 180TL ya ben 200 yada 250 yatırsam oluyor mu Teşekkürler

  • Can Balkan

   Evet. Kredi kartı asgari ödeme tutarından fazlasını yatırabilirsiniz. Böylelikle daha az faiz ödemiş olursunuz.

 112. Merhaba birde bankaların her ay hesap işletim ücreti adı altında kestiği 6 TL tutar var internetten araştırmama göre yasal olmadığı yazıyor ve geri alınabiliyor mu Teşekkürler

  • Can Balkan

   Hesap İşletim Ücreti iadesi için bankanızla görüşebilir, olumlu sonuç alamazsanız isterseniz şehrinizdeki tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

 113. Birde 1000 TL Nakit avans çekip kredi kartıma yatırsam nasıl olur toplam harcamam 2 bin küsür var yada direk kredi mi çekip kapatsam nasıl yapabilirim dengeyi ve ödemesi kolay olan nakit avans mı olur kredi mi Teşekkürler

  • Can Balkan

   Nakit avansa bulaşmayın. Nakit avans ile kredi kartının faizi hemen hemen aynı. Mantıklı bir hareket olmaz. İmkanınız varsa kredi çekip kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz.

 114. lara burcu beycen

  merhaba bugun sgari odeme tutari 245 kusurlu olan borcum icin 250 tl bankaya yatirdim kalan yaklasik 5 tl olan para ne oluyor. ve geriye 444 tl guncel borcum kaldi ilerleyen gunlerde bankaya gidip 200-300 tl civari bi parayi tekrar yatirabilir miyim? borc odeme seceneginde hepsini odeme ya da asgari seklinde cikiyor hangisini secmeliyim ?

  • lara burcu beycen

   son olarak elime para gectikce gidip yatirsam mantikli bi sey yapmis olur muyum, tesekkurler simdiden

 115. serkan

  merhaba.ben bir konuda bilgi almak istiyorum.hsbc kredi kartım var.4500tl 9 taksitli çat para kredi kullandım.aylık 550tl taksiti var.bu ay 5. taksiti ödeyeceğim.asgari ödeme oranı %10.eğer bu ay taksitin asgarisini veya yarısını ödersem bir sonraki ay faizle birlikte ödeyeceğim taksit ne olur?

 116. Süleyman çaparoğlu

  İş bankasından kullandığım kredi karkmın limiti 4500 tl dönem borcu toplamda 4262 tl olarak görünüyor asgari ödemesi ne kadar olur ?

 117. Fahrettin

  3830 tl nin asgari ücreti nekadar olur

  • Can Balkan

   Asgarisi 1532 TL olur.

 118. nur

  iyi günler ben ziraat master genç bankart kullanıyorum asgeri ücreti anlamadm fatura 403 tl asgeri 160 gelmiş ben 160 ını bu ay ödeyip kalalınını diğer aymı ödeyeveğim?

  • Can Balkan

   Hayir, hepsini bu ay odemelisiniz. Ama eger durumunuz yoksa bu ay 160 TL odeyebilir, geri kalan borcu gelecek aya devredersiniz. Ama bu durumda da faiz odemeniz gerekir.

 119. bekir can koçak

  borcum 2695 tl nekadar asgari ödeme tutarı olur

  • Can Balkan

   1040 lira

 120. Oğuzhan

  Kredi kartımın asgeri ödemesini yapsam kredi kartım kullanıma açılırmı acaba??

  • Can Balkan

   3 donem ust uste asgari odeme tutarini yatirmadiginiz icin kullanima kapanmissa, donem borcunuzu odemeniz gerekmektedir.

 121. serkan

  merhaba benim 6000 lik kredi kartım var 5000 tl lik nakit avans çekmek istiyorum bir iki ay sadece asgarisini ödeyebilirim ne kadar gelir asgarisi deniz bank

  • Can Balkan

   5 bin liranin asgari odemesi 2 bin liradir. Ilk ay 2 bin lirayi odedikten sonra kalan borcunuz faiz haric 3 bin lira olacaktir. Onun da sgarisi 1200 TL’dir.

 122. AHMET İLBİL

  Her ay asgari tutarı yatırıyorum. Bu ayda 8000 tl yatırdım. Ancak işleme izin vermiyor banka. Ne nakit avans ne de kart olarak kullanamıyorum. Nasıl çözebilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanızın çağrı merkezini arayarak veya çalıştığınız şubeye danışarak sorunun nereden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz. İmzalamanız gereken eksik bir döküman olabilirö güvenlik nedeniyle engellenmiş olabilirö vs. Cevabını bankanızdan öğrenebilirsiniz.

 123. kredi kartim 1900 tl limiti var kac tl asgariye oderim

  • Can Balkan

   1900 liranın asgari ödemesi 760 lira olacaktır.

 124. sibel atar

  iyi çalışmalar 5.000 tl limitli kredi kartı kullanıcısıyım. tercihim Garanti bankası.
  5.000 tl lik tek çekimde minimum ödeme tutarım ne gelir ? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   5 bin lira kredi karti borcunun asgari odemesi 2 bin lira olacaktir.

 125. tolga

  Merhaba benim vakifbanktan 3000 tl kredi karti borcum var ve tamamini ödeyebilecek gücüm yok krdei kartini kullanmayıpta her ay gelen asgarisini ödersem ne kadar faiz ödemiş olurum acaba yardım ederseniz sevinirim…

  • Can Balkan

   Merhaba, borcunuzu 3 ay icerisinde kapattiginizi varsayarsak, 100 lira civarinda bir faiz odemeniz olacaktir.

 126. resul

  Benim kredi kartımın hesap özeti borcu 2809 tl geldi.Ben 2000 tl yatırmak istiyorum.bunun faizi ne kadar olur acaba.Yapıkredi bankası

  • Can Balkan

   Kalan 809 TL borc icin aylik yaklasik 20 lira faiz odersiniz.

 127. Elvan

  Denizbanktan nakit avans mı yoksa taksitli nakit avans mı tercih etmeliyim 500 tl için 6 taksit mi yoksa 4 taksit mi mantıklı 500 tl için kredi çekmek istemiyorum

  • Can Balkan

   Eger 500 TL’yi 1 ay icerisinde kapatacak gucunuz yoksa, taksitli nakit avans cekin. Ayda 135 lira civarinda odeyebilecek durumdaysaniz, 4 taksitli cekmenizi tavsiye ederim.

 128. gökhan

  garantı bankası 7950 tl limitli k.kartım var. asgarı oran %30 dur. 6500 tl tek cekım işlem yaptım;
  1- gelecek dönem asgarısı ne olur ve kac ay asgarı öderım ?
  2 yakın zamanda 25bın tl gıbı kredı cekcem bunda sıkıntı cıkar mı?
  3 asgarısı ne tutarsa bırazda daha ustune koyar ole odeme yapablırım faız yıne gelır mı kredı notumu düşürür mü?

  • Can Balkan

   1-) Ilk ayin asgarisi 2000 lira olur. Istediginiz surece asgarisini odeyebilirsiniz.
   2-) Gelir durumunuz musaitse 25 bin lira kredi cekebilirsiniz. Kredi cekebilme durumunuz varsa, 6500 lirayi da nakit avans yerine kredi olarak kullanmanizi tavsiye ederim. (6 Aylik mesela)
   3-) Asgarisini oderseniz kredi notunuz minimum sekilde etkilenir.

 129. burcu

  3000 tl kredi kartı borcumu hiç karttan harcama yapmadan asgarisini yatırarak yatıtarak bu borcu bitirebilirmiyim.arada da 100 tl gibi yatırsam biter mi bu borç

  • Can Balkan

   Pek tabi asgarisini yatirarak borcunuzu kapatabilirsiniz. 3000 liranin asgari odemesi ilk ay icin 1200 lira olacaktir. Kalan 1800 lira icin ikinci ay yaklasik 800 lira odeyeceksiniz. 3. ay kalan borcunuz 1000 lira; asgarisi ise 400 lira olacak. 4.ay kalan kredi karti borcu 600 lira; asgarisi ise 250 lira olacak. 5. ayda ise borcunuz 350 lira, asgarisi 150 lira civarinda olacak. 6. ayda borcunuz 200 lira asgarisi ise 80 lira olacak. Faizleri hesaba katmadim ama 7 ay icerisinde borcunuz 100 lira civarina iner.

 130. Emine

  Merhabalar kredi kArtı limitim 5500 tl ve şuan kart dolu asgarisi ne kadar gelir.Yani geçen ayın devreden bAkiyesi ve dönem içi harcamalar da bir şey farkeder mi

  • Can Balkan

   Emine Hanım,
   5500 lira kredi kartının asgari tutarı 2200 lira olacaktır. (Eğer kartınız eskiyse yani 30%’luk dilimeyseniz, asgari ödeme tutarı 1,650 lira olacaktır.)

 131. Emine

  Teşekkürler bir sorum daha olacak.5500 tlnin hepsi dolu fakat asgari hesaplama dönem içi kullanılan tutardan mı yapılıyor yoksa 5500 tlden mi yapılıyor.yani mesela bu ay 2300 tl harcadım %30 690 tl olıyor onu mu ödeyeceğim yoksa 1650 tl mi ödeyeceğim teşekkürler

  • Can Balkan

   Asgari ödeme hesaplamada gelecek dönem taksitleri dikkate alınmaz. Yalnızca dönem için harcama tutarı ve önceki dönem yaptığınız harcamaların dönem taksitleri toplamına göre asgari ödeme tutarı hesaplanır. Bir örnek vermek gerekirse, sizin 5,500 lira kredi kartı borcunun 2,300 lirası dönem içi harcama, 700 lirası önceki aylarda yaptığınız harcamaların bu döneme yansıyan tutarı, 2,500 lira da gelecek dönemde ödeyeceğiniz taksitler. Bu durumda siz yalnızca 3 bin liranın asgarisini ödersiniz. Yani asgari ödeme tutarınız 900 lira olur. (Eğer uzun zamandır kredi kullanıyorsanız.)

 132. SEVİNÇ

  9.150 tl lımıtlı 2013 kayıtlı kredı kartımın 1200 tl taksıtlı nakıt para 120 tl taksıtle oduyorum bu çekım lımıtımden kullanıldı tabıkı.. şuan kart borcum 4.960 tl bu aykı mınımum tutarım kac tl gelır acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba, kredi kartı asgari ödeme tutarınız 1,488 lira olacaktır.

 133. Seren

  Selam ben 2 bucuk tl lik limitli kartımdan 500 taksitli nakit avans çektm 60 tl ödemesi ve kalan 2 bindede yaptığım alışverişlerde taksite böldürdüm benim asgari ödemem ne olur

  • Can Balkan

   Merhaba,
   2 bin liralik taksitli alisverisiniz kac taksit oldugu onemli. Diylim ki 5 taksitli yaptiniz. Bu ay ortalama 500 lira donem borcunuz olacak. Bunun asgari odemesi ise 200 liradir.

 134. Caner

  Iyi gunler ben ilk kredi kartımı 1 hafta önce aldım 2000 tl limiti var 1000 tl nakit avans cektim asgarisi ne kadar gelir tesekur ederim.

  • Can Balkan

   1000 liranın asgari ödeme tutarı 400 lira olacatır.

 135. Bulent

  3600 TL limitli kredi kartı var 2 aydır kullanıyorum taksitli para çektim 101 TL odemem var asgarisi ne olur

  • Can Balkan

   101 liranın asgarisi 40 lira olacaktır.

 136. kübra

  merhaba benim öğrenci kredi kartıma toplam 169tl borcum var asgari olarak ödeme tutarım kaç olur ve bi dahaki aya devredecek kısma kaç oraında faiz geliyo

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartı asgari ödeme tutarınız 70 lira olacaktır. Kalan 100 lira için de 3 lira civarında aylık faiz ödemeniz olur.

 137. ARİF

  MERHABALAR: BENİM İŞBANKASI MAXİMUM KARTIM VAR 500 TL LİMİTLİ 300 TL GİYİM ÜZRİNE ALIŞVERİŞ YAPTIM.VE BU 300 TL Yİ İSE 6 TAKSİTE BÖLDÜM. DÖNEM BORCUM 50 TL OLACAKTIR UMARIM BİRDE BU 50 TL TAKSİTİN BİLE MİNUMUM ÖDEMESİ OLURMU. YARDIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Elbette olacaktır. 50 liranın asgarisi 20 liradır. Ama durumunuz olması halinde, dönem borcunuzun tamamını ödemenizi tavsiye ederim.

 138. duygu

  Ben mayis ayinda garanti bankasindan kredi karti aldim 2600 limit var 1 ayda bittir 900 tl asgari geldi odedim simdi 2600-900=1700 civari kaldi kartti kullanima kapattim gelcrk ay ne kadar odicem bilmiyorum ve gec odemede ne olur kac ay sonra tebligat gelir bilgi almk istiyorum

  • Can Balkan

   1700 liranin asgari ödemesi 700 lira civarında olacaktır. Her ay asgarisini ödediğiniz sürece sorun olmaz. Eğer ekstre tarihinizden itibarern 90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlatılır.

 139. erdem

  750 lira olan bir kredi kartim var ve 750 lirasinida kullandim..asgerisini oduyemedim ve bir sene oldu odemiyeli ama en kisa zamanda kendimi toplayip oduyecegim..demek istedigim senelik faizi ne kadar olmustur sizce bana acil donermisniz suan ne kadar borcum vardir ?? Hic bir odeme yapamadim suan kadar=(

  • Can Balkan

   Avukat masrafi ile birlikte 1,500 lira civarindadir. Eger borc, bir varlik yonetim sirketine satildiysa, pazarlik ile 750 liraya kapama sansiniz da var.

 140. Selcan

  Merhaba kredi kartı kullanmasını bilmiyorum. Daha önce çalıştığım iş yeri maaş kartım ile birlikte kredi kartı yollamıştı açtırmıştım ama herhangi bir harcamada bulunmamıştım 2015 temmuz ayıydı sanırım kapattım kullanmadığım için şimdi ise ihtiyacım var 500 600 tl lik tek seferde bir harcama yapsam aylık asgari borcu ne kadar gelir bir bilginiz var mı? Paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   600 liranın asgari ödeme tutarı 240 lira olacaktır. 500 liranın ise asgari ödeme tutarı 200 liradır.

 141. Selçuk

  Merhaba her bankanın kredi kartina ödenen asgarî ücrete ödenen miktara uyguladığı faiz aynımıdır değişirmi ?

  İkinci sorum. Bu ay 1080 tl dönem borcu olan kartıma asgari ödemesi 300 küsür iken ben 650 yatırdım buna göre kalan miktara ne kadar faiz biner ?

  3.sorum bankamdan 1000 tl taksitli avans çekmiştim özel bi kampanyadan faizsiz ! Bu 1080 tl olan olan karta yaptığım 650 tl lik ödemeden taksitli avansin 250 tl si düşermi ?

  Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Merkez Bankası kredi kartı faizi için tavan belirlerç Bir çok banka bu tavan orandan faiz yansıtırlar. İstisnası olsa da çoğu bankanın kredi kartı gecikme faiz oranları aynıdır. 430 lira kalan borç için 13 lira civarında bir faiz ödersiniz. Evet, 250 liralık taksit ödemeniz de tahsil edilmiştir. Bir sonraki ay bu nakit avansın 750 lirasının kaldığını göreceksiniz.

 142. Sibel

  Ben ilk kartımi aldım garantiden miktarı 3300 henüz kullanıma acmadim asgari ücreti nasıl hesaplicaz diyelim ki 300 tl lik harcama yaptım asgari nasıl gelir acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Harcadığınız tutarın %40’ı asgari ödeme tutarı olacaktır. Yani taksitsiz 1000 lira harcama yaparsanız, asgari ödeme tutarı 400 lira olur. Sizin verdiğiniz örneğe göre, 300 liranın asgarisi 120 lira olacaktır.

 143. Gökhan

  Merhaba Ben Kredi Kartı 2.500 tl limitli tek çekim çıkarıp bir telefon almak istesem tek çekimde şuan 2.500 tl yi banka bana ne şekilde hesaplar taksite böler mi bu konuda bilgilendirir misiniz şimdiden teşekkür ederim .

  • Can Balkan

   Merhabaö
   Cep telefonu tek çekim taksitlendirme işlemi maalesef düzenlemeler gereği mümkün değil. Yani 2500 liraya telefon alıp, bankanızı arayıp bu işlemi taksitlendiremezsiniz.

   Eğer asgarisini ödemek isterseniz 2500 liranın ilk ay asgari ödemesi 1000 lira, ikinci ay 650 lira, üçüncü ay ise 400 lira civarında olacaktır.

 144. Şinasi

  Merhaba. Benim 2000 bin kredi kartı ekstrem kesildi bir önceki aydan kalan 650 lira dahil. Asgari ödemesi 600 geldi. bunun kalan faizi kaç para olur.

  Bir sorum daha olacak. 5000 binlik kredi çektim 2 yıl vadeli yaklaşk 1500 faiz ödicem. Ben bunu daha erken ödemek istersem 7. 8. ayda hepsini kapatmak istersem ne kadar faiz olur. Bu arada bu soylediklerim Garanti Bankası altnda

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kalan 1400 lira kredı kartı borcunun bır aylık faizi yaklaşık 40 lira olacaktır.
   Eğer kredinizi erken kapatırsanız, yalnızca kalan anaparayı öder, faizini ödemezsiniz. 5 bin lira kredinin 7 aylık faizi 500 lira civarında olacaktır. 7. ay sonunda kredinizi kapatmak isterseniz, 4 bin lira civarında anapara ödemesi yapmanız yeterli olacaktır.

 145. sami

  selamlar benim ananem için bir sorum olucaktı kendisinin 6000 tl limitli kredi kartı vardı ve nakit avans 9 a böldürüp aylık taksit yaptırmış sonra sadece asgarisini ödeyerek kartı kullanmadan borç bitsin diye bekliyor eğer normal ödese 9 ay temmuzda bitiyormuş şuan ise bu ayki borçu 640tl olarak ödemiş sorum bu şekilde ödeyerek ne kadar zamanda borcu biter ve ödediklerinin ne kadarı faiz ne kadarı ana paradandır not ananem yurtdışında olduna telde yada akraba bankaya gittinde bilgi vermiyorlar ondan yardım ederseniz seviniriz

 146. Ramaza

  Garanti bankasi 1200 tl tek cekim kredi cektim bunun asgarisi ne kadar olur son odeme tarihinde mi oduycem ilk defa kredi cektim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz kredi değilş kredi kartınızdan nakit avans çekmişsiniz. Nakit avansa, çektiğiniz günden itibaren faiz işler. Bütün borç, hesap kesim tarihinizde faizi ile birlikte yansır.

 147. Gül

  Merhaba, Denizbank kredi kartı kullanıyorum 2014 yılımdan beri. Kart borcu tahmini 3050 civarı gelecek. Asgari ödemesi ne kadar olur acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   3 bin lira kredi kartı borcunun asgarisi 1050 ile 1200 lira arasında bir tutar gelecektir.

 148. Barış

  Ben her ay kredi kartı exretimi ödüyorum ama 1yıl dan fazladır kullanıyorum şimdi ye kadar asgari ödemesi ni hiç ödemedim ilerde bir sorun yaşarmıyım ödeme diğim için

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer size borç olarak yansıyan tutarın hepsini ödüyorsanız zaten asgariyi de ödüyorsunuz demektir. Sizin sıkıntılı bir durumunuz yok. Asgari ödeme, o ayki ekstre tutarının hepsini ödeyemeyenler için bir çözüm sadece. Sizin durumunuz böyle değil.

 149. Selim

  Kredi kartindan yapilan tek cekimlik 3500 tl alisverisin aylik faizi ne kadar olur ? (Garanti bonus )

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartından tek çekim harcama yapıp, borcunuzu ödemez iseniz, 3500 liranın aylık faizi 85 lira civarında olacaktır.

 150. gulsen

  merhaba ,500tl limiti olan kredi kartimin 6aydir sadece asgari odeme tutarini oduyorum. ve bugun banka kartimdan kredi karti na yaklasik 170tl kesilmis. o kadar faiz gelir mi?

  • Can Balkan

   Merhaba Gülşen Hanım,
   170 liranın faiz olduğunu sanmıyorum. Dönem borcunuz olabilir. Bu dönem borcu içerisinde de yıllık kredi kartı kullanım aidatı vardır. Hesap özetinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim.

 151. Hüseyin

  1000 tl ve 600 tl asgarileri ne kadardir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1000 liranın asgarisi 400 lira.
   600 liranın asgarisi ise 240 liradır.

 152. Yağmur

  Merhaba ben kartı cikaralı bir yil olmadi ve limiti 500 tl bugun tek cekim 400 tllik alisveris yaptim asgarisi ne kadar olur

  • Can Balkan

   Merhaba,
   400 liranın asgarisi 160 lira olacaktır.

 153. selo can

  2013 yılında 250 tl lımıtıolan bı kredı kartı verdıler bana sonra bu kart kayboldu ve 250 tl borcu vardı sımdı fayıziyle ne kadar olmustur cvplarsanız sevınırım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   250 liranın faizinden daha çok sizi zorlayacak olan takip masraflarıdır. Borcunuz avukata devrolmuş ve eğer herhangi bir varlık yönetim şirketine satılmamışsa, 2 bin lira civarında bir borçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şayet varlık yönetim şirketin devrolduysa, pazarlık yaparak olabildiğince düşürmeye çalışın borcunuzu. Varlık yönetim şirketleri, sorunlu kredi ve kredi kartı borçlarını bankalardan çok ucuza satın alarak, borçlulardan tahsilat yapmaya çalışırlar. Siz borcunuzun olduğu bankayı arayıp, akıbetini öğrenebilirsiniz.

 154. SADET

  3000 liralık kartın asgarisi ne kadardır.? kartın kullanıma kapanması nasıl olur?

  • Can Balkan

   Merhaba
   3 bin liranın asgari odemesi 1200 lira olacaktır. 3 kere asgari odeme tutarının altında para yatırırsanız kartını kullanıma kapatılır. Kartı siz kullanıma kapatmak isterseniz de bankanızın cagrı merkezini arayabilirsiniz.

 155. SADET

  3000 lira borc var yapılandırmadan bunu nasıl ödeyebilrim taksitli kart kapandı kullanıma. tesekkür ederim

 156. SADET

  yapılandırma her şartta yapılır mı ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Takibe düşmemiş borçlarınızın için bankanıza başvurup yapılandırma talep edersiniz. Banka gelir durumuna bakma hakkına sahip. Ama, zorluk çıkaracaklarını sanmam. Borcunuz takibe düşmeden talebinizi yapın. Bu hafta içinde detaylar belli olur.

 157. Burak

  6100 TL LİMİTLİ KARTIMIN DÖNEM BORCU 2300 TL ASGARİ ÖDEME TUTARI NE KADAR OLUR ? BİRDE BEN 4-5 AY KARTIMIN SADECE ASGARİSİNİ ÖDESEM KREDİ NOTUMU ETKİLER Mİ ? DİĞER TÜM ÖDEMELERİMİ DÜZENLİ OLARAK YAPIYORUM.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   2300 liranın asgari ödemesi 920 lira olacaktır. Uzun süre yalnızca asgari tutarı ödemek kredi notunu olumsuz etkiler. Ama diğer ödemelerinizin düzenli olması ile not dengelenir. Çok aşağılara inmez. Yine de durumunuz olduğu müddetçe kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz yatırmanızı tavsiye ederim.

 158. esin

  MERHABA, BEN DAHA YENİ İŞTE ÜNİVERSİTELİ KREDİ KARTI KULLANMAYA BAŞLAYACAĞIM, KARTIMIN LİMİTİ 1.000 TL ŞİMDİ HARCAMAM O AY OLMADIĞI HALDE AYDA NET OLARAK NE KADAR ÖDEMEM OLUR?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sorunuzu tam olarak anlayamadım maalesef. Eğer harcama yapmazsanız ödemeniz olmaz.

 159. Nazmiye

  Merhaba benim finansbank 3000 liralık bi kartim var.asgari odemesi 899 lira geldi 1donem odeyemedim.3donem ustuste odeme yapmazsam yapilandirma olabilirmi ne yapabilirim ???

  • Can Balkan

   Nazmiye Hanım,
   3 dönem üst üste ödemezseniz, kredi kartınız takibe düşer. Eğer ödemekte güçlük çekiyorsanız, 3 dönemi beklemeden bankanıza başvurup kredi kartı borç yapılandırması talep edebilirsiniz. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile buna hakkınız var.

 160. Duygu

  326 liranin asgarisi ne olur?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   326 liranın asgari ödeme tutarı 130 lira olacaktır.

 161. nejat

  benim kredi kartım daha 1 aylık ::) ve dönem borcu 1.650 asgari ödemesi ne kadar olur 800 tl bulurmu iyi günler

  • Can Balkan

   Merhaba, 1650 lira kredi kartı borcunun asgari ödemesi 660 lira olacaktır.

 162. Tunc kul

  Mrb kredi kartımın 550 TL borcu var asgari borcu nekadar olur ? Acaba ve 1 sene olmadı henüz. Bide babam kredi cekicek bunun üzerinde olumsuz bi etkisi olurmu ? Bi sefer lige mahsus oduycem asgari tutarı cevabinizi bekliycem…

 163. Tunc kul

  Can bey mrb kredi kartımın limiti 750 TL bu ara birqz abarttım nakit çekimler de dahil olmak üzere toplam 550 TL borcum var kartımı alalı henüz 1 sene olmadı asgari ödemesi ne kadar? Olur acaba.Babam kredi cekicek bu durumu olumsuz etkiler mi? Cevabınızı bekliycem…iyi akşamlar…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   550 lira kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 220 lira oalcaktır. Babanızın kredise etkisi şimdilik olmaz.

 164. Berkcan

  Ben üniversite öğrencisiyim kredi kartı almak istiyorum.onun hakkında bilgi verir misiniz? Almamı tavsiye eder misiniz ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aşağıda linkini verdiğim yazımda üniversitelilere özel kredi kartları hakkında bilgi vermiştim. Ama ben geliri olmayan bir üniversite öğrencisinin kesinlikle kredi kartından uzak durmasını tavsiye ederim.

   https://paranya.com/universitelilere-ozel-kredi-kartlari/

 165. esra

  merhaba, bir sorum olacak;
  bana gelen asgari borcu ödedikten sonra kalan borç,bir sonraki aya hesaplanan asgarinin üstüne mi ekleniyor yoksa borcun içine dahil olup onunda mı yüzesi alınıyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer sorunuzu doğru anladıysam, içine dahil oluyor diyebilirim. Örnek vermek gerekirse bu ayki toplam borcunuz T olsun. Asgari ödeme tutarına A, kalan diğer borca da K diyelim. Bu ayki toplam borcunuz A+K=T. Bu ay A’yı ödeyince K borcunuz kalacak. Dönem içinde yaptığınız harcamalarınıza da D diyelim. Faiz de F olsun. Bir sonraki ayın toplam borcu K+D+F=T olacak. Bu T’nin %40’i da yeni donem asgari odeme tutariniz olacak.

 166. Kadir

  Benim vakıf bank worl kart başka bir yere ödemem var askerisi 957 tl ödemem gerekşyor 15 gün sonra ödesem ne kadar faiz bine acaba bilgi verirseniz sevinirşm yorumlarınızı bekliyorum şimdiden sağolun

  • Can Balkan

   Kadir Bey,
   Eğer asgari ödeme tutarınız 957 lira ise borcunuz 2000 lira civarındadır. Kredi kartı borcunuzu 15 gün gecikmeli öderseniz yaklaşık 25 lira faiz tahakkuk edecektir.

 167. Cengiz dogan

  Kredi kartımın 1500 lira limiti var asgarisini değilde yarısını ödemek için kaç lira yatirmam lazım kartta

  • Can Balkan

   Eğer 1500 lira limitin tamamını harcadıysanız, 750 lira yatırdığınız takdirde, kredi kartı borcunuzun yarısını ödemiş sayılırsınız.

 168. mESUT

  S.a diyelim ki 1.000 Tl alışveriş yaptım peşin fiyatına 10 a böldürdüm. Banka benden 10 ay boyunca asgari tutar olarak 100 Tl mi alır . Tek çekim yapsam o 1.000 lirayı bir ay da mı ödemek zorundayım. Yoksa onun da mı asgari tutarı geliyor . Yardımcı olursanız sevinirim

  • Can Balkan

   Aleyküm selam,
   Eğer 10 taksit ile 1000 liralık alışveriş yaparsanız, aylık ekstre tutarınız 100 lira olur. 100 liranın asgari ödeme tutarı ise 40 liradır. Eğer yalnızca 40 lira öderseniz, ikinci aya 60 liranın faizi olan 2 lira ile birlikte 162 lira olarak ekstreniz gelir.
   1000 lirayı tek çekim yaparsanız, asgari ödemeniz 400 lira olur. Yalnızca 400 lirayı öderseniz ikinci aya 600 liranın 20 lira faizini de ödemeniz gerekir.

 169. Tuncer

  Merhaba,

  Kredi kartılma 5.000 TL civarında bir cep telefonu almak istiyorum. Limitim de 5.000 TL. 2 senedir kullanıyorum bu kartı, bunun asgarisi ne olur? Yoksa cep telefonu olduğu için direkt 5.000’i mi ödemem gerekir?

  Çok teşekkür ederim şimdiden, kolay gelsin.

  • Can Balkan

   Tuncer Bey,

   Yaptığınız harcamanın türünden bağımsız olarak yalnızca asgari ödeme tutarını yatırabilirsiniz. Bunda bir sıkıntı yok. Yani cep telefonu da alsanız, asgari ödeme tutarı geçerli. Limitiniz ve kredi kartı kullanım yılına bağlı olarak sizin asgari ödemeniz 1500 lira olacaktır.

   Kalan 3500 lira için ayda ortalama 85 lira faiz ödeyeceğinizi hatırlatırım. Benim size önerim, bir kaç ay sabredip, peşin parayla telefon almanızdır.

   İyi akşamlar diliyorum.

 170. Fatoş

  Yapı kredi play kartı kullanıyorum. Limiti 1000 tl, bir kere geç ödedim. Sürekli arayıp mesaj attılar ve 15 gün gecikmeydi sadece. Bir kere veya iki kere geç ödendiğin de eve tebligat gönderiliyor mu? Çünkü müşteri temcilsi bana ödenmediği takdirde göndereceklerini söylediler. Sadece gecikme ama bu. Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tebligat uygulaması bankadan bankaya değişse de sadece 15 günlük gecikme için hiç bir banka tebligat yollamaz. Eğer üst üste iki dönem asgari ödemeyi yapmazsanız, çoğunlukla tebligat alırsınız.

 171. mert

  merhaba kartım is bankasi ve öğrenciyim bu ay ki asgari ücreti ödedim ve geriye 258 lira borcum kalmıştı ama diğer ay kı borçlarıma baktım 400 tl olarak gözüküyor bu nasıl oluyor acıklarımısınız lütfen

  • Can Balkan

   Merhaba,
   140 liralık gelecek dönem taksitiniz olabilir mi acaba? Eğer taksitli birşey almışsanız, o taksitlerin ekstreye yansıması olabilir.

 172. jale

  Slm bana bu konuda yatdimci ola bilirmisiniz benim Deniz banka borcum 850 ytl dir ce uc aydir oduyemedim ve bunun asgeri ucreti ne kadardir acaba iyi gunler dilerim .

  • Can Balkan

   Merhaba,
   3 aydır borcunuzu ödemez iseniz yasal takibe düşersiniz, yani bir nevi icralık olma durumu diyebilirim. Bu durumda yalnzıca asgari tutar değil, tüm tutar sizden talep edilir. Durumunuz yoksa ve banka da isterse borcu yapılandırma imkanınız olabilir. Ama 850 liranın normalde 3 aylık faizi yaklaşık 100 liradır. Toplam borcunuz 950 lira civarında olur. Bu tutarın da asgarisi 400 liradır normalde.

 173. ezgi

  420 tl krediden cektim asgarisi ne kadr olur ne zaman odemem gerekir 13 subat 2017 de cektim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   420 liranın asgari ödemesi 168 liradır. Bir sonraki hesap özetinize bu tutar yansır. Orada belirtilen ödeme tarihine kadar da ödemeniz gerekir. Ama nakit çekim olduğu için, ne kadar erken öderseniz o kadar iyidir. Böylelikle daha az faiz ödersiniz.

 174. 160 tl nin asgarisi ne kadar gelir

  • Can Balkan

   160 liranin asgarisi 64 liradir.

 175. Teşekkürler

 176. Merve

  Merhaba.Sorulara verdiğiniz detaylı ve nazik yanıtlar için öncelikle sizi kutlarım.Sayfanızı çok beğendim.Banka Müşteri Hizmetleri sürekli yoğun olduğundan ulaşamadığımdan kafamı kurcalayan bir durumu size sormak istedim.Taksitli nakit avans ödemede taksidin asgarisini ödemek yeterli geliyor mu?Bu sıralar elim çok darda.Aylık 300 TL taksidim var,toplamda 3000 TL nakit avans çektim.Ayda en az ne kadar ödesem mağdur olmam?Kolaylıklar diler,saygılar sunarım.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Normal şartlar altında nakit avans için asgari ödeme uygulaması var. Bu durumda 300 lira için 120 lira ödeme yapmanız yeterli olur. Ancak taksitli avans için bankanız farklı bir uygulama yapıyor olabilir. Size ekstre geldiğinde asgari ödeme tutarını görebilirsiniz. 120 lira olacaktır büyük ihtimal ama ekstrenizle de kontrol ediniz lütfen. Hatta sonrasında bizi de bilgilendirin. Hatamız varsa, düzeltelim. Teşekkürler.

 177. Büşra

  Merhaba akbank axess kart kullanıyorum kart limitim 750 tl ve limiti kullandım. Kartı da 1 hafta önce aldım. Asgaride ne kadar olur acaba.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarınız 300 lira olacaktır.

 178. Emin

  Merhaba iş bankasından bugün 8000 tl kil kredi kartı aldım elden 7000 tl borcum var ve acil vermeliyim karttan nakit tek çeksem en az be kadar ödeyerek mağdur olmam şu an hiç durumum yok kartıda borcumdan dolayı aldım nakit avans faizimi çok fazla yoksa kartla altın alıp bozdurup borcumu ödesem faiz dahamı fazla teşekkürler

 179. PAKİZE YAVUZ

  Kredi kartımın limiti 2.700 tl dir asgarisi nekadar tutar yapı kredi nin vorld card

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartınız asgari ödemesi 810 ila 1080 lira arasında bir tutar olacaktır.

 180. Dursun kaynarpinar

  Merhaba iyi gunler.3000bin tllik kredi kartim var .2 ay once 600 tl taksitli nakit avans kullandim.simdi bakiyorum ne kadar harcanisim die toplan tl harcama 1767 tl ay sonunda bunun asgarisi ne kadar olur bilgi verirmsiiniz.

  • Can Balkan

   Asgari ödeme tutarınızın 707 TL olacaktır.

 181. ali

  Kredi kartindan belli bir miktar para cektim ve bunu yapilandirarak 12 ay taksite böldürdüm . Aylik odeme miktarı 113.89 tl olarak taksitlendirdim . Ben kartimi tekrar yapilandirabilir miyim ? Yapilandirabilirsem nasil ve nereyle iletişim kurmam gerekir ? Ayrıca kartin asgari ücreti 113.89 tl ye gore mi ? Yoksa toplam harcamam olan 1.366.63 tl ye gore mi gelir ?
  ( iş bankası )

  • Can Balkan

   Asgari 113.89’a göre hesaplanır. Yapılandırma işlemi için bankanız ile görüşün. Her bankanın uygulaması farklı.

 182. Kdry

  1250 lira atmden para çektim taksitli avans hala borcum bitmedi 765 Tl dönem borcu 665 yatırdım 27 lira emzik aldım 1 sene olmuştur 1.5 senedir kullanıyorum kartı dönem borcuna 100 lira eksük yatırırsam bişey olur mu

  • Can Balkan

   Bir şey olmaz. Birazcık faiz ödersiniz bir dahaki ay.

 183. gülsüm

  Merhaba Can Bey.
  Sevgilimin 63.000 tl borcu var. 17.000 tl araba borcu geri kalan ise diğer banka borçları. Üvey babasıyla kavga etmesi sonucu evden kovuldu ve bütün borçlar ona kaldı. İntiharın eşiğindeyim diyor. Bittiğini tükendiğini düşünüyor.
  Şuan 1600 tl asgari ücretle çalışıyor.
  Bu borç kapanabilir mi? Nasıl kapanabilir? Şuan sahip olduğu bir evi yok. Muhtemelen en az 600 liralık bir evde kirada oturacak.
  Birde son bir soru daha 10.000 tl bankaya para verse borcu ne kadar azalır?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle kapanmayacak hiç bir borç yoktur. Sevgilinizin intihar etmesine de gerek yok. İntihardan önce yapması gerekenler:

   1- arabayı satıp, taşıt kredisini sıfırlamak. Aracın işiyle alakalı olduğunu sanmıyorum. Dolayısıyla tamamen keyfi olarak bu aracı kullanıyor. Benzin, sigorta, vergi, bakım derken aracın sevgilinize maliyeti en iyi ihtimalle 5-6 bin lira. Asgari ücretle çalışan birinin bu maliyeteri kaldırabilmesi mümkün değil.

   2- eğer birikmiş parası varsa onu götürüp kredi borçlarından en az bakiyesi olanı kapatmak. (Yani söz gelimi iki bankaya 35 bin ve 10 bin lira borcu var. 10 bin lira olanı kapatması gerekiyor.) Yalnız bu para onun parasıysa götürüp kapatsın. Sizin paranız ise sizin hesabınızda kalmaya devam etsin. Gelecek planlarınızı bilmiyorum ama sadece sevgiliniz olduğu için birine 10 bin lira vermeyin. Bunun yerine kendisinin masraflarını azaltmasına yardımcı olmanız daha büyük isabet olacaktır. (şu an yaptığınız gibi)

   3- Asgari ücret ile çalışırken bu kadar krediyi nasıl alabildi bilmiyorum ama mümkünse bankalar ile konuşup bunu ödeyebileceği tutarlara ve vadelere çeksin.

   4- Anladığım kadarıyla genç bir arkadaştan bahsediyoruz. Eğer mümkünse yarı zamanlı bir iş daha bulabilir.

   Verebileceğim tavsiyelerim bunlar. Gördüğünüz gibi intihar etmesine gerek yok. Formül basit: Borçları azalt, geliri artır, masrafları kıs.

 184. Emine

  Merhaba.
  Benim 4000 tl limitli bir kredi kartım var kartı alalı 1 yıl olmadi şuanda dönem borcu 3000 tl asgari tutari ne kadar gelir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Asgari ödeme tutarı 1200 lira olacaktır.

 185. Seçil

  6 bin lira kk borcum var ve bır yılı hectı kredı karımı alalı asgarım ne oldur acaba

  • Can Balkan

   6 bin lira kredi kartı borcunun asgari ödemesi 2400 lira olacaktır.

 186. Müzeyyen

  Merhaba ben burs kartımdan 500 tl kredi çektim bunun bidahaki ay asgari ücreti ne kadar olur bilgi verirmisiniz rica etsem

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla kredi kartından değil ama hesap kartınızdan kredili mevduat hesabı kullandınız. Eğer kredili mevduat hesabı kullanmışsanız, herhangi bir asgari ödemesi yok. Borcu tamamen kapatana kadar, faiz işlemeye devam eder. Herhangi bir problemle karşılaşmamak için takip eden ayın sonuna kadar yalnızca faiz ödemesini gerçekleştirmeniz gerekiyor. BU tutarın aylık faizi de vergilerle beraber 15 lira civarında olur.

 187. Hasan

  Abi bir gün içerisinde 700 tl nakit çektim kartımı alalım 3 ay veya 4 ay oldu ayın 14üne son ödeme tarihi şimdi bunun hepsini vermek zorundamıyım yoksa asgari denen şeyle verebilirmiyim eğer oluyorsa ne kadar
  Cevaplarsanız sevinirim iyi günler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   700 liranın asgari ödemesi 280 lira olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.