Enpara CepteTEB Nuvo Dijital Deniz Mevduat Faiz Oranı Karşılaştırması

Ülkemizde enpara tarafından başlatılan şubesiz bankacılık platformlarına ya da bir diğer adıyla dijital bankacılık uygulamalarına her gün bir yenisi eklenirken, özellikle teknolojiye aşina nesilden gelen talep ile platformlara arasında rekabet de kızışmış durumda.

Dijital bankacılık platformları ”hesap işletim ücreti yok” ve ”ücretsiz EFT-Havale” seçeneklerini tabir-i caizse fabrika çıkışı olarak koyarken, özellikle gençleri etkileyecek kampanyalar ve yüksek mevduat faiz oranları ile farklılaşmaya çalışıyorlar.

Bu yazımızda, enpara, CepteTEB, Yapı Kredi Nuvo ve Dijital Deniz uygulamalarını faiz oranları bakımından karşılaştıracağız. Böylelikle enpara mı? CepteTEB mi? Yoksa Yapı Kredi Nuvo mu? tartışmalarına da bir ışık tutmayı umut ediyoruz. Aşağıda göreceğiniz mevduat faiz oranlarının hepsi 29 Mart 2016 tarihinde, platformların kendi internet sitelerinden alınmıştır.

Enpara, CepteTEB, Yapı Kredi Nuvo ve Dijital Deniz mevduat oranlarını karşılaştırmaya başlamadan önce, gösterge olması açısından Garanti Bankası’nın e-vadeli hesap faiz oranını da vermek istedik. E-mevduat seçmemizin nedeni, dijital bankacılık platformu kullanıcılarının hali hazırda internet kullanıcısı olması sebebiyle, dijital platformlar olmasaydı geleneksel kanallar yerine e-mevduat ve benzeri e-turuncu hesap gibi gibi ürünleri tercih edecek olmalarıydı.

garanti mevduat faiz orani

Bugün itibarıyla Garanti Bankası, TL e-Vadeli Hesap’ta faiz oranı %11.50. Bu oran 32-100 gün arası vadelerde ve 500 bin liraya kadar olan mevduatta geçerli. Şimdi hep birlikte enpara, CepteTEB, Dijital Deniz ve Yapı Kredi Nuvo’nun e-Vadeli hesaba göre ne kadar farklılaştıklarına bakalım.

İlk olarak öncü olması sebebiyle enpara faiz oranlarına bakalım. Enpara, 1 milyon liraya kadar olan mevduata 32 gün ve 46 gün için %12.40 faiz öderken, 92 ve 181 gün için %12.75 mevduat faizi sunuyor. Enpara mevduat faiz oranları, Garanti Bankası’nın e-Vadeli hesabından ortalama 100 puan daha yüksek diyebiliriz.

enpara faiz orani

İkinci sırada, enpara’nın en güçlü rakibi olan CepteTEB faiz oranları var. CepteTEB, 1 milyon liraya kadar olan mevduata 32, 46, 55 ve 92 gün için %12.75 faiz öderken, 181 gün için %12.50 mevduat faizi sunuyor. 1.5 aya kadar olan vadede CepteTEB’in oranları daha iyiyken, 3 ay vadede enpara ve CepteTEB faiz oranları eşitleniyor; 6 ay vadede ise enpara öne geçiyor. Ülkemizdeki ortalama vadeli mevduat sürelerini düşünürsek enpara mı? CepteTEB mi? karşılaştırmasında CepteTEB, kısa dönem faiz oranlarıyla bir adım öne geçmiş bulunuyor.

cepteteb faiz orani

Üçüncü sırada, yarışa daha erken dahil olmasına rağmen, ”kolay anlaşılabilir” olmaması ve rakipleri kadar yoğun reklam harcaması yapmaması nedeniyle, bilinirlik bakımından enpara ve CepteTEB’in gerisinde kalan Yapı Kredi Nuvo var. 500 bin liraya kadar ve 44 gün vadeli mevduata, Nuvo %12.75 faiz oranı uyguluyor. 1.5 aylık mevduatta Yapı Kredi Nuvo ve CepteTEB aynı oranı verirken, enpara her ikisinden de 35 baz puan aşağıda kalmış durumda.

Nuvo faiz orani

Son sırada ise ”Benim Finansbank’tan neyim eksik? Tezgahımızda bu ürün de olsun.” mantığıyla tasarlanmış ve bir kenera atılmış gibi duran Dijital Deniz uygulamasının faiz oranları var. Dijital Deniz, 500 bin liraya ve 4 aya kadar vadeli mevduata %12.50 faiz uygularken, 400 gün vadeye kadar %12.65 faiz veriyor. Kısa vadede, CepteTEB ve Nuvo’nun aşağısında kalan Dijital Deniz oranları, enpara ile aynı seviyede.

dijital deniz faiz orani

Sonuçlarımızı özetlersek, faiz açısından bakıldığında bugün az farkla da olsa en yüksek oranları CepteTEB ve Nuvo verirken, enpara’nın yarışın biraz gerisinde kaldığını görüyoruz. ”Ayın Enparalısı” uygulamalarından da görüleceği üzere, enpara biraz soluklanma kararı almış diyebiliriz.

Garanti’nin e-Vadeli mevduatında %11.50 ile başlayan yarış, dijital platformlarda %12.75’e kadar çıkarken, özellikle mevduat tarafında adından çokca sözettiren Turuncu Hesap ise şu sıralar %13 Hoşgeldin Faizi vermektedir. Fibabanka’nın benzer ürünü Kiraz Hesap‘ta ise Hoşgeldin Faiz Oranı %13.25’tir.

Enpara, CepteTEB, Nuvo ve Dijital Deniz mevduat faiz oranları ile ilgili olarak sizler de görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümüyle bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.