Modern Hesap

Faizlerin yükselmeye başlamasıyla, bu aralar hem çevremde, hem de yatırım ile ilgili takip ettiğim forumlarda, en sık dile getirilen konulardan biri de mevduata yüksek faiz veren bankalar. Finansbank enpara.com, ING Bank Turuncu Hesap, TEB Marifetli Hesap gibi ürünlerin yanı sıra, yakın zamanda faaliyete başlaması beklenen Abank mutluparam.com, mevduat yarışına giren ürünlerden bazıları. Bunlara ek olarak yazımızın konusunu oluşturan, HSBC Modern Hesap da mevduata rakiplerine göre yüksek faiz vermeye çalışan bankalardan bir tanesi. Bu yazımda sizlere, HSBC Modern Hesap’ın özelliklerini anlatacağım. Modern Hesap nedir? Modern Hesap nasıl açılır? Modern Hesap faiz oranları nasıl? gibi soruların cevabını yazımın içerisinde bulabilirsiniz.

HSBC Modern Hesap nedir?

HSBC Modern Hesap tanıtımı geçen yılın son çeyreğinde yapıldı. Temek olarak ING Turuncu Hesap’ın özelliklerini taşıyan HSBC Modern Hesap’ta da vadeli mevduat hesabınızdan para çekseniz dahi günlük olarak faiz kazanmaya devam ediyorsunuz. Yine ING Turuncu Hesap’ta olduğu gibi “Hoş geldin faizi” uygulaması da mevcut. Ayrıca, müşterilerini tasarruf yapmaya teşvik etmek için Modern Hesap Plus özelliği ile müşterilerin verdikleri emirler doğrultusunda birikim yapılıyor.

HSBC Modern Hesap’ın avantajları nelerdir?

Hesap işletim ücreti yok: Modern Hesap sahipleri, hesaplarına Plus özelliği tanımlatırlarsa, hesap işletim ücreti ödemezler.

Vade derdi olmadan para bozma ve yatırma: Yani, vadeli Modern Hesap’tan dilediğiniz zaman para çekip yatırabilirsiniz, aynı zamanda da faiz kazanmaya devam edersiniz.

Ücretsiz EFT/Havale: HSBC Modern Hesap sahipleri internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirecekleri EFT ve havale işlemleri işlemleri için ücret ödemezler.

Otomatik ödeme talimatı verebilme: HSBC Modern Hesap aracılığıyla, faturalar ve diğer düzenli ödemeleriniz için ödeme talimatı verebilirsiniz.

Bilgilendirme: Otomatik ödemelerinizden önce ve sonra, SMS ile bilgilendirme yapılır.

Düzenli birikim: Modern Hesap’ın Plus özelliği ile, müşteriler talimatları doğrultusunda aylık düzenli birikim yapabilirler. Aylık en az 200 TL, USD, EUR, GBP olmak üzere en az 1 yıl olmak kaydıyla düzenli birikim talimatı verebilirsiniz.

HSBC Modern Hesap için alt veya üst limit var mı?

Modern Hesap açmak için alt limit bulunmamakla birlikle, yatırımlarınızdan faiz kazanmak için hesabınızda en az 1,000 TL olması gerekmektedir. Ayrıca 75 bin TL’den fazla mevduatınız için Modern Hesap’ın avantajlı yüksek faizlerinden yararlanamıyorsunuz.

HSBC Modern Hesap için nasıl başvuru yapılır?

Modern Hesap başvurusu yapmak için herhangi bir HSBC şubesine başvurabilirsiniz. Hali hazırda HSBC müşterisiyseniz, internet bankacılığı üzerinden de Modern Hesap açabilirsiniz.

HSBC Modern Hesap faiz oranları nasıl?

2014 yılı Şubat ayı itibarıyla, HSBC Modern Hesap’ın 30 gün boyunca uygulanacak Hoşgeldin Faizi %11. İlk 30 gün sonrası ise, faiz oranı %9.50. Eğer Modern Hesap Plus sahibiyseniz, hoşgeldin faizi değişmiyor, ama normal faiz %9.75 olarak uygulanıyor.

HSBC Modern Hesap ile döviz (yabancı para) için faiz kazanabilir miyim?

Modern Hesap’a Plus özelliği tanımlatarak Dolar (USD), Euro (EUR) ve Pound (GBP) hesabı açabilir, birikim yapabilir ve birikimlerinizden faiz kazanabilirsiniz. Şu an için dövizlerde hoş geldin faizi %2, standart faiz ise USD ve EUR için %1.50, GBP içinse %1.75 olarak uygulanmaktadır.

Modern Hesap’ın temel özellikleri Hoşgeldin Faizi dışında, yeni müşteri çekmek için çok cazip görünmüyor. Ama hali hazırda HSBC ile çalışan müşteriler, Modern Hesap açtırarak, birikimleri için daha yüksek getiri elde edebilirler gibi görünüyor. Eğer, Modern Hesap’ın faiz oranları daha rekabetçi hale gelirse, diğer mevduat sahipleri de yoğun olarak ilgi göstereceklerdir diye düşünüyorum. Ama bu oranlar, enpara.com’un günlük faiz oranı %9.25, ING Turuncu Hesap’ın %8.25 ve TEB Marifetli Hesap’ın %9 oranlarından yüksek olsa da, enpara.com’un 32 güne uyguladığı %10.9 faiz oranına göre zayıf.

HSBC Modern Hesap, günlük getiri elde etmeyi hedefleyen müşteriler için avantajlı olsa da, mevduatlarını 1 ay ve daha uzun vadeli bağlayan müşteriler için daha yüksek getiri sağlayan alternatifler mevcut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.