Türkiye’den Yurtdışına Para Gönderme

Yurtdışından Türkiye’ye para nasıl gönderilir?” konusunu daha önce anlatmıştık. Bu yazımızda da ”Türkiye’den yurtdışına para nasıl gönderilir?” ve ”Türkiye’den yurtdışına en ucuz para gönderme” konularını anlatacağız.

Türkiye’den yurtdışına para gönderirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus parayı hangi şirket ile gönderirseniz gönderin, acenteye gittiğinizde elinizdeki para göndereceğiniz para birimi ile aynı olsun. Örnek vermek gerekirse, Almanya’ya para göndermek istediğinizde elinizdeki tutar Euro olsun veya Çin’e göndermek istediğiniz Dolar olsun. Böylelikle acentenin kur çevrim farklarından kendinizi korumuş olursunuz.

Türkiye’den yurtdışına para gödnerirken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da dolandırıcılık kurbanı olmamanızdır. Eğer, Bulgaristan’dan veya Romanya’dan bir genç kız veya kadın ile uzun zamandır telefonla konuşuyor ve evlilik planları yapıyorsanız, bu kişi sizden Türkiye’ye gelebilmek için para istiyorsa, hemen iletişiminizi kesmenizi öneririm. Çünkü parayı gönderdiğiniz anda, ya sizden daha büyük miktarda bir para gödnermenizi isteyecektir ya da bir daha kendisinden haber alamayacaksınızdır. Yurtdışına para gönderirken bu hususları göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sektörün içerisinden biri olarak, bu yazdıklarım tamamen tecrübelere dayanmaktadır.

Türkiye’den yurtdışına para gönderirken ödeyeceğiniz masraf tutarı parayı nereye, hangi şirketle ve ne kadar para gönderdiğinize bağlı olarak değişmektedir.

Bu noktaları belirttikten sonra, yurtdışına para gönderme yollarını anlatmaya başlayalım.

Bankalar (SWIFT)

Türkiye’de faaliyet gönderen bankaların hemen hemen hepsinden internet bankacılığınız veya şubeye bizzat başvurarak yurtdışına para gönderebilirsiniz. Lakin, banka ile yurtdışına para göndermek en masraflı yöntemdir. Bu yöntem genellikle ticari işlemler için kullanılır. Bankalar, SWIFT mesajları ile yurtdışına para gönderme işlemini yaparlar. Siz Türkiye’deki bankanızdan para transfer emrini verdikten sonra, emir önce Türkiye’deki bankanın yurtdışındaki muhabir bankasına iletilir, daha sonra da muhabir banka aracılığı ile gideceği ülkedeki bankaya. Siz de bu sırada Türkiye’deki bankanıza diğer bankaların muhabir banka masraflarını da ödersiniz. O yüzden 100 Euro para göndermek istediğinizde sizden 50 Euro masraf alırlar. Eğer göndereceğiniz tutar yüksekse, yine de bankaları kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü tutar yükseldikçe ödeyeceğiniz komisyon tutarı oransal olarak azalır. Bir de yurtdışına para gönderirken banka hesabınızdan yollarsanız, genellikle sizden karşı tarafın da banka hesap numarasını isterler. Yani yurtdışına para göndereceğiniz kişinin de bir banka hesabı olması gerekir. Her ne kadar bu işlemi daha güvenli yapsa da, her zaman para göndereceğimiz kişinin bir banka hesabı olmayabilir. Son olarak, banka ile para gönderirken işlme süresi de daha uzun olmaktadır. Para genellikle karşı tarafın hesabına 2 iş günü sonrası düşer. Yani Perşembe günü yurtdışına gönderdiğiniz parayı karşı taraf salı günü alabilir.

Western Union

Western Union ile para gönderme işlemini daha önce detaylı şekilde anlatmıştık. Burayı tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diğer şirketler de olduğu gibi Western Union ile yurtdışına para gönderirken ödeyeceğiniz komisyon tutarı parayı hangi ülkeye gödnerdiğinize, ne kadar para gönderdiğinize ve paranın karşı tarafa ne zaman ulaşmasını istediğinize göre değişmektedir.

Örneklendirerek anlatmak gerekirse, Western Union ile Türkiye’den Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Turkmenistan ve Ukrayna gibi ülkelere para gönderdiğinizde, 100 dolara kadar olan işlemlerde 6$ yani 17 lira ücret ödersiniz. 1000 dolar göndermek isterseniz ödeyeceğiniz komisyon 40$ olur. Öte yandan bu ülkeler dışında kalan ülkelere 1000 dolar göndermek isterseniz 53$ komisyon ödersiniz. Bu hizmet ile para dakikalar içerisinde karşı tarafın hesabına geçer.

Western Union ile para gönderme işlemine ilişkin detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Yurtdışına Para Göndermeye ilişkin diğer seçeneklerini görmek için 2. sayfaya geçiniz.

1 2

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>